Nehoda se stala loni v březnu ve Vrahovické ulici. Policisté ve služebním autě stíhali nebezpečně jedoucího motorkáře. Jel vysokou rychlostí a najížděl do protisměru. Při jeho stíhání předjížděli kolonu aut, ze které vyjelo osobní auto a začalo odbočovat vlevo.

Tvrzení státního zástupce

„Řidička dostatečně nesledovala situaci v provozu, nevšimla si policejního vozu a odbočením do leva mu zkřížila cestu," uvedl státní zástupce Ondřej Frgal. Podotkl, že řádně označený policejní vůz měl ze zákona přednost.

Auta se srazila, náraz byl tak silný, že byla poškozena ještě další dvě zaparkovaná vozidla. Osobní auto řidičky po střetu vrazilo do sloupu pouličního osvětlení, policejní vůz čelně narazil do stromu.

Škodu při nehodě vyčíslili policisté téměř na milion korun.

Policista se už do služby zřejmě nevrátí

Následky nehody byly tragické. Policista na místě spolujezdce utrpěl zhmoždění a otok mozku s následným krvácením.

„Je stále na neschopence. Jeho zranění jsou natolik závažná, že už se k policii zřejmě nevrátí," uvedl v úterý jeho zmocněnec.

Žena se brání

Žena obžalovaná z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti tvrdí, že se před odbočováním řádně podívala.

„Všichni jsme jeli v koloně zhruba rychlostí 40 kilometrů. Najednou nás vysokou rychlostí předjela motorka. Dala jsem blinkr, že jedu vlevo, zkontrolovala jsem si v zrcátku, zda mi nic v odbočení nebrání. Při odbočování jsem si v poslední chvíli všimla modrých světel, pak už následoval náraz. Když jsem se probrala, krvácela jsem, nějací muži mi přišli otevřít dveře," uvedla s pláčem Pospíšilová.

Její obhájce před soudem upozornil na to, že případ vyšetřovali právě prostějovští policisté. „Na téměř žádný důkaz ve spise nelze pohlížet jako na nestranný," uvedl před soudem.

Několik jednání

Policista, který při nehodě utrpěl těžká zranění, si nehodu nepamatuje. Uvedl pouze, že v té chvíli nebyli s kolegou připoutáni, zákon to však umožňuje. Druhý z policistů vypovídat odmítl, prý z obavy o vlastní stíhání. Případem se však již dříve zabývala také Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žádné podezření ze spáchání trestného činu však u policistů nezjistila a případ předala do Prostějova k vyšetření.

Případ policisté vyšetřovali řadu měsíců, čekali na znalecký posudek i výsledky vyšetřovacího pokusu přímo na místě nehody. Podle žalobce se tím zjišťovalo, jestli mohla řidička policejní vůz vidět a slyšet.

Případ má prostějovský soud naplánován na několik jednání, potřeba je vyslechnout například ještě znalce či kamerové záznamy.

Fotodokumentace z nehody

Takto dopadlo policejní auto

Nehoda policejního civilního vozu s renaultem v Prostějově

A takto renault, se kterým se střetlo

Nehoda policejního civilního vozu s renaultem v Prostějově