„Poškozené volala žena, která se představila jako pracovnice banky, a sdělila jí, že její bankovní účet je ohrožen, a proto jí za chvíli zavolá kolega. Ten volal vzápětí a tvrdil ženě, že byl napadený její účet a musí být nainstalován antivirový systém. Ze stejného telefonního čísla později přijala další hovor, ve kterém ji dotyčný sdělil, že z jejího účtu byla provedena podezřelá transakce ve výši 8,5 tisíce korun,“ popsala postup podvodu policejním mluvčí Libor Hejtman.

Žena provedla kontrolu účtu, ale žádnou finanční transakci nezaznamenala. „Volající falešný bankéř ženě tvrdil, že musí poslat peníze ze svého účtu na jiný zabezpečený účet a nadiktoval jí číslo. Zároveň ženu upozornil, že její účet bude zablokován a do 24 hodin dojde k jeho odblokování. Podvedená žena převedla na náhradní účet 63 tisíc korun,“ pokračoval Libor Hejtman.

Ve čtvrtek 29. října po desáté hodině ranní se do pole u Olšan u Prostějova zřítil ultralight, pilot byl na místě mrtvý. 29.10. 2020
Tragický pád letounu u Olšan: chyboval pilot, přispěla i námraza

Druhý den se přihlásila do internetového bankovnictví a zjistila, že účet je stále aktivní a nebyl zablokován. „Zavolala do banky, kde zjistila, že se stala obětí podvodu. Pachateli hrozí za přečin podvod až dva roky za mřížemi,“ doplnil policejním mluvčí Libor Hejtman. 

Policie doporučuje
Nikdy se nebavte po telefonu s domnělým „bankéřem“, který vám chce „zachránit“ naspořené peníze. Pracovníci bank takto nepostupují. Při obavách zavolejte do vaší banky nebo navštivte její pobočku.