VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exstarosta o kauze určické skládky: Je to účelovka

Oči Určic i celého okolí se v úterý upíraly k soudní budově v Prostějově. Zde, v místnosti číslo 20 se totiž konalo první jednání s Vlastimilem Konšelem, starostou, který stál v čele obce téměř čtvrtstoletí. Starostou, který upozorňuje na to, že za jeho činnosti došlo k vybudování například vodovodu. A také starostou, za jehož vládnutí v Určicích vzkvétal fotbal, který ještě nedávno působil až ve čtvrté nejvyšší soutěži.

11.4.2018
SDÍLEJ:

Exstarosta Určic Vlastimil Konšel v úterý poprvé usedl na lavici obviněných. Čelí podezření z trestného činu nedovolené nakládání s odpady.Foto: Deník / Sobecký Michal

Ty časy jsou pryč: fotbal v Určicích se musel uskromnit, starosta před rokem a půl odstoupil z funkce. Hlavně však nyní čelí obžalobě z neoprávněného nakládání s odpady. A tedy hrozbě tříletého vězení. Pokud by navíc soud rozhodl o vině a navíc označil odpad za nebezpečný, mohl by Vlastimil Konšel čelit i pětiletému trestu a také pokutě.

"Nejméně v letech 1998 až 2015 povolil pan Konšel v rozporu se zákonem ukládání odpadů na pozemcích obce, které k tomu nebyly určené. Dělo se tak bez řádné kontroly a evidence," řekl mimo jiné k obžalobě státní zástupce Jaroslav Miklenda.

Poškozená strana, tedy obec, která musí nyní nechat odpad zlikvidovat, pak po starostovi požaduje také zaplacení škody - více než jeden a čtvrt milionu korun.

Nesouhlasím, odmítám obvinění

Následně dostal slovo exstarosta. "Nesouhlasím, odmítám obvinění," trval na své nevině. Posléze se rozhovořil o tom, jak obec pod jeho vedením postupovala.

"Měli jsme povolení na terénní úpravy a rekultivaci skládky, na kterou jsme v roce 2007 získali studii. Skládka byla doplněna zeminou a stavebninami," uvedl u soudu.

Závěry České inspekce životného prostředí z roku 2015, kdy se po sondách hovořilo o přítomnosti ropných látek omlouval dřívějším využíváním místa coby skládky, která zde fungovala v letech 1971 až 1995.

Připomněl pak, že obec v místě dělala kontroly.

"Prováděli jsme na místě šetření. Žádná jiná cesta před rekultivací skládky každopádně nebyla možná," hájil starosta skutečnost, že se skládka po jejím uzavření v devadesátých letech dále rozrůstala. Což postupně připustili i někteří ze svědků, které povolala obhajoba.

Nicméně argumenty Vlastimila Konšela, které předkládal, žalující stranu ani soudkyni nepřesvědčily. Ani výroky exstarosty, v nichž označil kauzu za účelovou, a za pokus o jeho kriminalizaci.

"Pokud by byl proces vykonstruovaný, jak říkáte, nebyl byste u soudu," poznamenala soudkyně Adéla Pluskalová, po níž následovala další vyjádření Vlastimila Konšela. Odpad zavážený na skládku označil za nezávadný a určený k doplnění terénu, a že kontrolu toho, co se na skládku vozí by sám jako starosta zajišťovat nestíhal.

Narazil však také na povolení využívání skládky. To měla podle exstarosty vydat stavební a zemědělská komise obce.

"Požádali jste o povolení stavební úřad?" ptal se státní zástupce.

"Skončilo to u studie. Chyba byla, že jsme úřad o povolení nežádali," uvedl Konšel, který ovšem zopakoval, že je vnitřně přesvědčený, že neudělal nic proti zákonu.

Věřili jsme, že to má starosta pevně v rukou

Po dalších minutách vyptávání a obsáhlých odpovědí Vlastimila Konšela, který nadále své jednání hájil, došlo na svědky. Těmi byli členové komise, ale také zastupitelé a nynější starosta Petr Kouřil.

"Bylo nám řečeno, že navážení odpadu na skládku je v pořádku. Kdo něco chtěl přivézt, tak to šlo následně přes starostu," uvedl posledně jmenovaný, který v době využívání skládky byl nejprve zastupitelem, později místostarostou. A v tom se shodoval s ostatními svědky. Vesměs tvrdili, že povědomí o tom, že činnost na skládce neustala měli, věřili však starostovi, že je vše v pořádku.

"Věřili jsme, že to má pevně v rukou," vyjádřil se jeden z nich.

Evidence? Ta se určitě vedla

Jaroslav Miklenda následně zpochybnil odbornost například Zdeňka Procházky, muže, který měl kontrolovat, co kdo na skládku dováží.

"Já jsem kontroloval, co se na místo přiváželo. Ojediněle jsem pak auta posílal pryč. Evidence? Ta se určitě vedla," tvrdil Procházka, svého času zaměstnanec obce. V tu chvíli bylo slyšet první, ne však poslední uchechtnutí Marie Slezákové. Nynější místostarostka byla jedním z prvních lidí, který na možné porušení zákonů poukázal.

Nicméně i Zdeněk Procházka připustil, že se na skládku přivážela stavební suť. A stejně tak to, že nedocházelo na sondy, které by mohly odhalit nebezpečné látky.

Pod palbu se po něm dostal František Mlčoch. Ten mimo jiné tvrdil, že se zákony ohledně odpadu zpřísňovaly v průběhu let. Hájil tak vyvážení stavební suti na tou dobou už jen neoficiální skládku.

"V případě stavebních odpadů se však neměnily," upozornila soudkyně muže.

"Rozhodnutí stavební a bytové komise tedy je podle vás stavebním povolením? A stavební úpravy měly být zabezpečené odbornou osobou? Váš předchůdce na ni nevypadal," rýpnul si Jaroslav Miklenda do Mlčocha s odkazem na výpověď Zdeňka Procházky.

Opakovaně pak poukazoval na to, že se aktéři často pouze domnívali a tušili o zákonech, ve skutečnosti je však neznali.

Exstarosta: Stále to vnímám jako mstu vůči mně

Nicméně i přes ostré výroky na účet žalujících či naopak svědků žalovaných soud k rozhodnutí nedospěl. Už dříve oznámil, že bude jednání pokračovat ve čtvrtek ráno.

"Stále to vnímám jako mstu vůči mě. Navíc, pro prostředí jsme zazeleněním skládky udělali co jsme mohli," uvedl po pětihodinovém jednání Vlastimil Konšel a slíbil dlouhou závěrečnou řeč.

Ani na názoru Marie Slezákové se nic nezměnilo.

"Padlo u soudu, že zastupitelé a radní o činnosti věděli. Musím se jich ale zastat - mysleli si, že vše je v pořádku," uvedla místostarostka, která si neodpustila poznámku vůči svědkům.

"Často neříkali věci relevantní k obvinění. Chvílemi mi to připadalo až legrační," uzavřela.

Autor: Michal Sobecký

11.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Logistický operátor/ka – obsluha logistického vláčku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Logistický operátor/ka – obsluha logistického vláčku (1602001), Prostějov - LOGISTICKÝ OPERÁTOR. Práce ve TŘÍSMĚNNÉM PROVOZU (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6)., Mzda od 19.000,- Kč, zákonné příplatky, stravenky., V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz. Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 15 000 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel STROJNÍCI UNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: praxe v profesi, ŘP sk. C, strojní průkaz. PD pružná Po-Pá, občas So, dle zakázek. Osobní kontakt po tel. domluvě p. Dostál, tel.: 602 762 967.. Pracoviště: Ladislav dostál, 798 23 Klenovice na Hané. Informace: Ladislav Dostál, +420 602 762 967.

Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČI VSTŘIKOVACÍCH LISŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Seřizovač vstřikovacích lisů (1602003) , , PŘIJMEME na HPP v Prostějově SEŘIZOVAČ VSTŘIKOVACÍCH LISŮ. TŘÍSMĚNNÝ PROVOZ (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6). Mzda: od 17.000- 33.000,- Kč, zákonné příplatky, stravenky. , http://www.gasl.cz/agentura-prace/nabidky-prace/serizovac-vstrikovacich-lisu-prostejov-1602003 , V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz, facebooku: https://www.facebook.com/GASLCZsro Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz ., , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ - PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ | PROSTĚJOV, Přijmeme strojírenské/manipulační pracovníky na 12-ti hodinové směny v Prostějově., Náplní práce je obsluha strojů - manipulace polotovarů během výroby., Vzdělání ideálně SŠ/SOU, příp. ZŠ a praxe ve výrobě., Před nástupem zajišťujeme prohlídky pracoviště, stejně tak lékařskou prohlídku a pracovní oděv., MZDA 100 Kč/hod + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod !!! + stravenky a dlouhodobé zaměstnání s jistotou pravidelné mzdy. Možný přestup do kmene firmy., V případě dotazů nebo zájmu o nabízenou pracovní pozici nás kontaktujte: GASL CZ s.r.o., Nerudova 31, Prostějov, T: 773 447 447, E: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči na Konicku zasahovali kvůli vodě. Ta zatopila západní část Konice.
4

Prudké deště, přetékající rybník. Hasiči na Konicku měli plné ruce práce

Závody dračích lodí na řece Moravě v Olomouci
20

Olomouc zažije festival dračích lodí. Těšte se i na bohatý doprovodný program

Boural coby žák autoškoly. Takto to dopadlo

Nepříjemné začátky za volantem má za sebou devatenáctiletý mladík. Coby žák autoškoly totiž v pondělí při jedné z jízd boural nedaleko Plumlova.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Knihobudky v Prostějově budou hrát všemi barvami

Děti z ateliéru Modrý anděl přemalovali první knihobudku. Tyto budky jsou v Prostějově už tři, nového kabátu se dočkala ta na Husově náměstí. „Chtěli jsme, aby byli více barevnější a upoutali více pozornosti. Takhle určitě nalákají i více školáků,“ řekla předsedkyně Okrašovacího spolku Milada Sokolová.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT