„Od rodičů dívky jsem se dozvěděla, že jejich dceru napadla skupinka šesti romských dětí cestou od kamarádky. Trhaly jí vlasy, byly pěstí do obličeje, povalily na zem a kopaly do ní,“ přiblížila starostka Bohumila Charvátová, která okamžitě volala na policii a s dívkou, která byla v šoku, jejím otcem a matkou, odjela do prostějovské nemocnice. „Rodiče nemají auto,“ vysvětlila starostka.

V nemocnici podstoupila napadená vyšetření včetně rentgenu hlavy a břicha.

„Lékaři díkybohu žádná vážná poranění nenašli.

„Ani ránu pod okem jí šít nemuseli. Pokožka roztržená nebyla,“ podotkla starostka.

Tisková mluvčí prostějovské policie Eva Čeplová incident v Dřevnovicích potvrdila.

„Po neshodách mezi dětmi došlo k potyčce a vytržení chumáče vlasů, tedy k lehkému zranění,“ konstatovala s dovětkem, že v konfliktu neshledali vyšetřovatelé rasový podtext.

Policisté útok hodnotí jako přestupek proti občanskému soužití. „Vzhledem k věku útočníků bude ale případ s největší pravděpodobností odložen,“ poznamenala policejní mluvčí Čeplová.

Dřevnovický klan

„Nechci, aby se u nás už taková rvačka někdy neopakovala. Bohužel, legislativa mi nedává žádné možnosti, jak proti nepřizpůsobivým obyvatelům zasáhnout,“ říká starostka Dřevnovic Bohumila Charvátová. Upozorňuje, že malí agresoři žijí v klanu, který obývá jedno stavení a čítá osm dospělých a šestnáct dětí.

„Jsou nepořádní a hluční, obtěžují a zastrašují lidi žijící v sousedství,“ dodává starostka.

Rodiče mladistvých útočníků se podle Bohumily Charvátové přišli napadené dívce, její matce i otci den po incidentu omluvit. Zdůrazňovali však, že podnět k rvačce zavdala právě napadená. „Nadávala našim dětem,“ tvrdili.

Tvorovický incident

K opravdové a mnohem rozsáhlejší rvačce, v níž figurovali zástupci většinového a menšinového etnika, došlo na Prostějovsku ve Tvorovicích v září roku 2009. Po napadení mladého Roma štamgasty místní hospody se jeho příbuzní rozhodli sjednat nápravu. Rozbili okna a dveře hostince, atakovali výčepní i hosty. Od soudu pak odešli s podmínečnými tresty. Ani tady se neprokázal rasový motiv.

„Ve Tvorovicích je klid. A byl zde vždycky, až na tu výjimku s hospodou,“ krčí dnes rameny Milan, otec chlapce, kvůli němuž se tehdy bitka strhla. (rh)