V prostorách Okresního soudu v Prostějově soudkyně vyslechla spolu s přísedícími Dušana Dvořáka, jeho manželku Radomíru, kriminalistu, který zásah proti pěstírně řídil i starostu Ospělova. Právě v Ospělově, na zahradě jednoho z domků, si manželé v roce 2008 zřídili pěstírnu cannabisu. Začínali s desítkami rostlin, v roce 2009 už jim tam rostla téměř tisícovka těchto bylin.

V srpnu téhož roku k nim vtrhli zakuklenci. Úrodu zabavili. V domě pak při prohlídce našli i velké množství již usušené drogy. Dvořákovi zasahujícím policistům tvrdili, že rostliny cannabisu, které jsou oblíbenou drogou teenagerů, pěstují a zpracovávají jen kvůli jejich léčebným účinkům.

„Na jednání se těším,“ sdělil před zahájením úterního líčení Dušan Dvořák. Podle svých slov si totiž není vědom ničeho nelegálního. K pěstování konopí prý měl úřední povolení. Dvořák bez okolků přiznal, že před procesem vykouřil cigaretu marihuany.

„Byl bych špatný konopný terapeut, kdybych si ji nedopřál,“ usmíval se.

Ivo Černík, státní zástupce, který manžele obžaloval z trestného činu nedovolené výroby omamných látek, přicházel do soudní síně s vědomím, jak je celá záležitost závažná. „Dosud se vždy řešilo jen pár rostlin. Jde o exemplární případ,“ nechal se slyšet.

Vyráběli prý masti a tintktury

Jako první se před soudkyni Ivona Otrubovou postavila Radomíra Dvořáková. „Se zněním obžaloby nesouhlasíme a navrhujeme zastavit trestní řízení. Jsme nevinni,“ prohlásila i za svého muže. Popsala, že o rostliny konopí na zahradě v Ospělově pečoval její manžel. „Já jsme mu pomáhala třeba při výrobě konopných mastí, manžel však z rostlin vyráběl i tinktury pro nemocné,“ podotkla.

Dušan Dvořák doplnil, že choroby léčil nejen těmito produkty, ale i konopným květem. „Účinkuje třeba proti bolestem v rukou,“ přiblížil.

Sám má s konopnou terapií prý tu nejlepší zkušenost.

Konopné výrobky měnil za slivovici

„Dostala mě z depresí,“ uvedl u soudu s tím, že konopné výrobky, které nabízel nemocným zájemcům, nikdy neprodával. „Vyměňoval jsem je. Například za vazelínu pro výrobu mastí, nebo za slivovici,“ upřesnil obžalovaný.

Před soudním senátem argumentoval, že konopí pěstoval v souladu se zákonem. Povolení totiž podle svých slov získal díky registraci stanov společnosti Konopí je lék u ministerstva vnitra.

Hulil a zvracel

Státní zástupce Ivo Černík upozornil, že pokud by chtěl obžalovaný drogu opravdu pěstovat legálně, pak by musel mít objekt v Ospělově zabezpečený. A to podle kriminalisty, který zásah proti pěstírně řídil, obžalovaný nejspíš neměl. Kriminalistu loni zkontaktovalla žena. Její syn prý v noci zvracel. Zjistila, že vlezl na zahradu Dvořákových a sebral tam konopí. To pak s kamarády kouřil. Chlapcova matka se ptala, proč kriminalisté proti pěstírně nezasáhnou.

Krátce poté se už do domku Dvořákových přišli policisté. Rostliny konopí zabavili a odvezli na expertizu. V laboratořích pak zjistili, že ospělovské konopí obsahuje vyšší než malé množství účinné látky THC.

Dušan Dvořák k chlapci, který mu vnikl na zahradu aby spolu s kamarády vyzkoušel účinky drogy, u soudu podotkl: „Na mém pozemku neměl co dělat.“

Poznámka k článku

Právník manželů Dvořákových se proti tomuto článku ohradil, proto uveřejňujeme následující text, který požaduje vydat bez jakýchkoliv změn:

„Prostějovský deník.Cz a jeho redaktor Radim Havlík se omlouvá panu Dušanu Dvořákovi za uveřejnění nepravdivých informací uvedených v článku ze dne 14. 7. 2010 nazvaném „Konopí v Ospalově: Dvořák si dal pointa a šel k soudu. Zatím vyvázl“, když v článku byla uvedena nepravdivá informace o tom, že Dvořák bez okolků přiznal, že před procesem vykouřil cigaretu marihuany. Tato tvrzení nejsou pravdivá.“

Kauzu budeme i nadále sledovat. Další reportáž ze soudu čtěte už v pátečním vydání Prostějovského deníku.