Podle rozsudku dvanáctiletého chlapce nutil k nepřiměřeně těžkým pracím a bil ho, stejně jako jeho mladší sestru.

Hoch nakonec utekl z domova. Otčímovi původně hrozilo až osm let vězení.

„Jeho obhajoba, že šlo jen o přísnou výchovu, byla zcela vyvrácena. Jeho jednání bylo tak úporné, že vedlo k tomu, že hoch domov opustil. Došli jsme však k tomu, že podmíněný trest je dostatečným ponaučením pro to, aby se už fyzického i psychického násilí vůči nezletilým nedopouštěl. Je to vaše poslední šance,“ vzkázala muži soudkyně Ivona Otrubová

Dějištěm příběhu, který soud rozplétal, byl dům na okraji obce, který si muž předloni koupil a přivedl si do něj loni v lednu svoji družku i s dvanáctiletým chlapcem a šestiletou dívenkou, které měla z předchozího manželství.

Pro děti i oba dospělé se přechodem z malého města na vesnici hodně změnilo.

„Předtím jsme chodili odpoledne ven, nebo jezdili na kolech. Ale na baráku byla práce a tak musel kluk pomáhat,“ líčil situaci dvaatřicetiletý muž sportovní postavy s tmavýma očima a vysokým čelem, který stál před soudem jako obžalovaný.

Zpočátku brával nevlastní děti třeba na projížďky čtyřkolkou, ale jen do té doby než přišel o řidičský průkaz kvůli ztrátě dvanácti bodů.

Chlapec byl podle něj vzpurný a líný a neměl jej rád protože v rodině nahradil jeho otce. O holčičce však mluvil jako o zlatíčku.

Matka: Byl přísný, ale uměl i pohladit

Podobně na tom byla i matka, pro kterou byla péče o syna také tvrdým oříškem, byla prý proto ráda, že má v otčímovi svých dětí zastání.

„Byl na ně přísný, ale taky je uměl pohladit a pochválit. Chtěl jim být otcem, pomáhal mi s výchovou. Když jsem byla s dětmi sama, syna jsem nezvládala,“ uvedla matka dětí.

Obhajoba toto tvrzení podložila při jednom ze stání i policejním zápisem. Jeho text se na veřejnost nedostal, ale z kontextu vyplynulo, že chlapec měl už v době, kdy žil s matkou sám s několika ostatními dětmi zapálit skluzavku na dětském hřišti.

Podle matky i otčíma tak byla maximální přísnost na místě.

Strefoval se do hocha kamením

Obžaloba však viděla celou věc jinak.

„Chlapce nutil k pracím, které byly nepřiměřené jeho věku. Například musel kopat jámy na zahradě a vozit kolečka s těžkým nákladem. V pokoji mu vyšrouboval žárovku ze svítidel, takže se chlapec nemohl připravovat do školy. Strefoval se do něj kamením a nabádal k tomu i jeho mladší sestru,“ uvedla státní zástupkyně.

Děti podle ní dostávaly často bití, a holčičku nutil vstávat uprostřed noci a opakovat slova těžká na výslovnost. Měl ji také tahat za uši a vytrhávat vlasy.

Děti jsou u babičky

Nyní jsou děti v péči babičky. Ta jejich odchod do jiné obce nesla velmi těžce, když se k ní však vrátily zářila před soudem štěstím.

To nezkalilo ani přiznání, že chlapcovu autoritu si získává jen velmi těžce.

Na případ upozornily učitelky ze školy a školky. Ty si všimly u dětí podlitin a nakonec se jim děti svěřily, že je jejich otčím bije.

SOUVISEJÍCÍ: Týraní dětí: Na baráku byla práce, řekl u soudu otčím