Pro oba politiky mělo obvinění nemalé důsledky.

Zatímco Pišťák je nadále prostějovským zastupitelem a také pověřeným členem zastupitelstva v řízení městské policie, Alois Mačák dočasně ztratil kromě funkcí také možnost kandidovat v krajských volbách a obhájit tak své místo v radě kraje. Působil v ní jako první náměstek hejtmana a měl na starosti dopravu.

„Řekl jsem i na okresním výboru, že pokud neskončí prověřování mé kauzy, tak je kandidatura nemožná," řekl pro Deník. Loni v prosinci pak sdělil, že doufá v brzký konec vyšetřování. Dohady kolem darů označil za pseudokauzu.

Pišťák zvažuje zveřejnění dokumentů

Informace o odložení případu dnes Pišťáka překvapila, protože písemné potvrzení ještě neobdržel.

„Od začátku jsem ale pevně přesvědčený, že jsem se žádného protiprávního jednání nedopustil. Policii jsem doložil všechny podklady, k čemu jsem peníze použil, a pak čekal na to, jak to nakonec dopadne," řekl Pišťák. Uvažuje prý o tom, že dokumenty zveřejní.

„Jsou to částky od 2000 korun do 50.000 korun. Na všechno mám potvrzení od těch, kterým jsem to (peníze) dal," podotkl.

Pišťák, který stál v čele prostějovské radnice od roku 2010, z funkce po zveřejnění finančních darů odstoupil loni v září. Na jeho místo zvolili zastupitelé v říjnu Alenu Raškovou z ČSSD, která byla do té doby první náměstkyní primátora. Rašková byla na konci září zároveň zvolena krajskou radní. Nahradila bývalého hejtmanova náměstka Mačáka, který rezignoval na krajské funkce a zároveň se vzdal postu radního a zastupitele Prostějova.

Nyní je Pišťák v Prostějově řadovým zastupitelem a řídí městskou policii. Po odložení případu neuvažuje o návratu do vedení města, kde ho loni na podzim ve funkci primátora vystřídala stranická kolegyně Rašková.

„Město Prostějov je teď v dobrých rukách, takže já se do velké politiky nemíním vracet," dodal Pišták.