Podle policistů to však není vůbec v pořádku. I cyklista je totiž podle zákona řidič a nesmí tudíž nesmí pít alkohol.

„Vztahují se na něj stejné přepisy jako na řidiče motorového vozidla,“ upozornila policejní mluvčí Marta Vlachová.

Jedním z těch, kdo tuto skutečnost nevzali v potaz, byl i dvaatřicetiletý muž, který jel v pondělí ve čtvrt na devět večer po České ulici v Prostějově.

Kvůli alkoholu byl jeho pohyb po ulici velmi nejistý. Ve chvíli, kdy mířil od Šlikovy ulice k Rostislavově, jízdu na kole už definitivně nezvládl.

„Bočně se otřel o zaparkovanou Škodu Octavia,“ zmínila se prostějovská policejní mluvčí Simona Pospíšilová.

Po nárazu upadl cyklista na zem. Přivolaní policisté mu dali dýchnout a naměřili mu 2,44 promile.

„Muž se tak bude zodpovídat z trestného činu pod vlivem návykové látky,“ uvedla policejní mluvčí. Náklady na opravu auta přijdou viníka na deset tisíc korun, navíc zřejmě skončí ve vězení nebo minimálně v podmínce.

Vzhledem k naměřeným promile je s podivem, že muž na kole vůbec vyjel. Ve svém stavu měl už totiž zřejmě potíže s viděním a základní koordinací pohybů.

„U hladiny alkoholu blížící se třem promile už musíme hovořit o stavu těžké opilosti. Jedinci s menší odolností mohou upadnout i do bezvědomí,“ vysvětlil lékař Zbyněk Mlčoch.

3,74 promile. Nic jsem nepil!

Do daleko horšího stavu se opilec dostává při více než třech promile. Tehdy může dojít třeba k tomu, že člověk který upadne na chodníku, se utopí i v obyčejné kaluži, protože jeho mozek i končetiny jsou ochromeny působením alkoholu.

„Dostavuje se necitlivost, inkontinence, tedy pomočení, pokálení, tep slábne, zpomaluje se dýchání, přichází bezvědomí,“ upozornil lékař. Tyto stavy mohou vést až ke smrti.

Mrtvý však rozhodně nebyl dvaatřicetiletý řidič Fordu Fiesta, kterého zastavili v sobotu policisté na křižovatce u Studence. Přístroj ukázal neuvěřitelných 3,74 promile.

Proti tomuto výsledku však muž vehementně protestoval a tvrdil, že před jízdou nic nepil. Nakonec se však podrobil testům v nemocnici. Na jejich výsledky policisté teprve čekají.

Pokud potvrdí hodnoty naměřené při dechové zkoušce bude se i tento řidič zodpovídat z trestného činu. Za ohrožení pod vlivem návykové látky může dostat až jeden rok vězení.

Podle litery trestního zákoníku může výše zmiňovaný cyklista dostat šest měsíců až tři roky, protože ve svém stavu způsobil dopravní nehodu.