„Často se stává, že policisté zastaví řidiče, který se jeví, jako by byl opilý, ale test na alkohol je negativní. V tom případě provedou drogový test,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Podezření u policistů budí většinou lidé, kteří mají problémy s pohybem, vyjadřováním, nebo mají rozšířené zorničky či skelný pohled očí.

Naposledy takto přistihli v pondělí večer osmadvacetiletého cyklistu nedaleko prostějovského Tesca.

Ten upoutal jejich pozornost tím, že neměl na kole předepsané osvětlení. Dostal bloček na pokutu, ale při komunikaci s policisty však vyšlo najevo, že to není jeho nejzávažnější prohřešek. Přestože testem na alkohol prošel, přístroj na vyhodnocení vzorku slin u něj prokázal přítomnost amfetaminu.

„Cyklista nepřiznal požití či aplikaci jakýchkoliv návykových látek,“ podotkla policejní mluvčí.

S výsledkem drogového testu muž souhlasil a také jej policistům podepsal. Lékařské vyšetření však odmítl.

Bude se tedy zodpovídat z přestupku na městském úřadě. Odmítnutím lékařského vyšetření si však zřejmě nepomohl. Vyhnul se sice možná obvinění z trestného činu, o to tvrdší postih jej čeká u přestupkové komise.

„Pokud někdo odmítne lékařské vyšetření, stanovujeme postih v nejpřísnějším pásmu. To je v tomto případě pokuta od pětadvaceti do padesáti tisíc korun. U řidičů motorových vozidel se k tomu připojuje ještě zákaz řízení na jeden až dva roky,“ vysvětlila vedoucí přestupkového oddělení prostějovské radnice Dagmar Nováková.

Amfetamin může být i z léků

U alkoholu je hranice mezi přestupkem a trestným činem všeobecně uznána hodnota jednoho promile. Vnímavost k alkoholu je totiž u lidí různá, lékaři se však shodují na tom, že člověk svíce než jedním promile není schopen bezpečné jízdy.

Přístroje na zjišťování přítomnosti drog však ukazují pouze jejich přítomnost či nepřítomnost. To, zda se jedná jen o rezidua například z marihuanové cigarety, kterou si řidič dal před několika dny, nebo zda dokouřil a sedl do auta prokáže právě lékařské vyšetření.

„Stalo se už i to, že u člověka, který testem neprošel nezjistili lékaři nic,“ poznamenala Nováková.

Amfetamin se může do krve dostat i z některých léků.

„Řidiči by si v této souvislosti měli dávat pozor především na léky proti chřipce,“ upozornil Jaroslav Servus, lékárník od Černého orla.

Pozornost šoférů však mohou ovlivnit i medikamenty proti bolesti nebo na zmírnění projevů alergií. U většiny léků je tato informace obsažena v příbalovém letáku či přímo na obalu.