Jeden z posledních případů se stal v úterý v Labuticích u Suchdola na Prostějovsku.

„Z rekonstruovaného domu zde zloděj kromě dvou lustrů a čtyř pneumatik na discích odcizil také vrtací kladivo,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Majitelce v tomto případě vznikla škoda přes sedmnáct tisíc korun.

Podobný případ se stal už o víkendu Přímo v Prostějově, jak již Deník informoval. Zde se cílem lupiče stala dodávka, ze které si odnesl motorovou pilu, elektrickou vrtačku, brusku a další nářadí.

Kořist končí většinou v bazarech

Kořist z takových lupů často končí v bazarech, kde je už pro policii obtížné předměty dohledat.

„Velice nám pomáhá, když lidé znají výrobní nebo sériová čísla ukradených věcí. Což však u staršího nářadí má poznamenáno málo kdo. Zloději svou kořist totiž neprodávají v místních bazarech a u obchodníka na druhém konci republiky tak mizí tyto věci beze stopy,“ uvedla Alena Nedělníková.

Majitelé bazarů sice mají povinnost zaznamenávat totožnost prodávajícího, ale to v těchto případech není mnoho platné.

„V našem obchodě to samozřejmě děláme, tak jak to nařizuje zákon. Navíc dražší věci, asi tak nad deset tisíc korun, bereme pouze se záručním listem, nebo jiným dokladem o jejich nabytí. To se týká třeba i bouracích kladiv jejichž cena je i dvacet tisíc,“ řekl Martin Hubáček, majitel jednoho z prostějovských bazarů.

U laciného nářadí však tento postup není možný. Kdo z nás schovává doma roky například účet od vrtačky za několik set korun.

Jedinou možností obrany je tedy nedat zlodějům šanci.

„Stále upozorňujeme občany, aby nenechávali tyto drahé věci volně přístupné na nezabezpečených stavbách, nebo přes noc v automobilu, do kterého se zloděj snadno dostane. Zdá se, ale, že to není mnoho platné,“ uzavřela policejní mluvčí.