Trest mu vyměřil za zpronevěru 26,3 milionu korun.

Exšéf někdejšího oděvářského gigantu navíc nesmí deset let zastávat vrcholnou manažerskou funkci a peníze, které zpronevěřil, musí vrátit.

Rozsudek zatím není pravomocný, František Tuhý má možnost se odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Miliony, které měl František Tuhý získat jako mimořádné prémie za dobré vedení oděvního gigantu, mu byly vyplaceny v letech 2004 – 2008, kdy byly většinovým vlastníkem, generálním ředitelem a také předsedou představenstva.

Z titulu svých funkcí stanovil podmínky pro vyplacení odměn sobě i dalším členům vedení firmy, podle soudce však měla o vyplacení odměn rozhodnout vlaná hromada, která jej do funkce ředitele jmenovala.

„Ve vztahu k dalším členům vedení firmy OP Prostějov bylo vše v pořádku. Tam řádně o jejich odměnách rozhodl jejich nadřízený, tedy František Tuhý, který na to měl právo," vysvětlil soudce Tomáš Kurfiřt.

Podle něj si František Tuhý přisvojil cizí věc, a tím se dopustil zpronevěry.

Nikdo prý neměl připomínky, ani auditoři

František Tuhý vlastnil 54 procent akcií oděvní firmy, jejichž cena se podle jeho hrubého odhadu před více než šesti lety odhadovala na zhruba miliardu korun.

„Pokud bych potřeboval peníze, tak bych prodal akcie," řekl při zahájení soudního procesu bývalý ředitel oděvního gigantu.

U soudu se hájil tím, že hospodaření firmy bylo v pořádku a na prémie měl nárok.

„Nikdy nikdo nevznesl připomínky k vyplácení prémií, a to ani auditoři, kteří pravidelně ekonomiku firmy kontrolovali," uvedl bývalý generální ředitel.

Podle obžaloby se však firma potýkala se značnými problémy.

Jeho chyba? Že to nezavřel dřív

„Můj názor je takový, že jedinou jeho chybou bylo, že nezavřel podnik o pět let dříve. Kdyby to udělal, neměl by teď žádné problémy. Snažil se zachránit firmu, a teď na to doplácí," míní Jindřich Koryčan, obchodní ředitel oděvní firmy Bernhardt Fashion CZ, která bývala dceřinnou společností OP.

Někteří z bývalých zaměstnanců OP však už vývoj kauzy neřeší.

„Zažil jsem Františka Tuhého ve funkci, ale nechci se k němu ani k žádnému dalšímu členovi vedení příliš vyjadřovat. Ani moc průběh celého případu nesleduji, už je práce v Oděvním podniku deset let za mnou. Navíc mi to přijde jako kauza, kde je všechno nejasné," vyjádřil se František Nezval.

Demolice OP Prostějov. 28. června 2014 | Video: DENÍK/Jiří Kopáč

Firma zaměstnávala 10 tisíc lidí

Oděvní podnik Prostějov patřil k největším výrobcům konfekce ve střední Evropě.

V době své největší slávy zaměstnával až deset tisíc lidí, v roce 2010 však měl podnik jen pět set zaměstnanců.

Firma se dostala opakovaně do konkurzu, naposledy v květnu 2011.

Z jejího předlužení bylo obviněno také několik představitelů vedení OP.

Hlavní areál OP koupila firma Astria Group, jejíž majitelé se rozhodli budovy oděvního podniku zbourat. Šest výrobních hal OP poslala loni v létě k zemi tuna dynamitu.