„Případ jsem dostala s návrhem na podání obžaloby. V předchozí trestní věci byl však vypracován znalecký posudek a pan Dušan Dvořák byl shledán nepříčetným. Od toho se odvíjí i postup v mé trestní věci. S ohledem na závěr znaleckého posudku jsem spisový materiál vrátila vyšetřovateli k vypracování nového znaleckého posudku v této konkrétní trestní věci," řekla dnes ČTK prostějovská státní zástupkyně Libuše Bártlíková.

Podle ní se dá předpokládat, že věc skončí stejně jako ve druhém případě a před soud se muž nedostane.

„Znalec se ve svém posudku vyjadřoval v tom směru, že porucha trvá již delší dobu, včetně doby, kdy měl páchat trestnou činnost ve třetí věci. Dá se předpokládat, že závěry se nebudou lišit. Pokud to tak bude, tak bude trestní stíhání zastaveno," doplnila státní zástupkyně.

Dvořákovi sklidili policisté konopí na jeho zahradě třikrát za sebou v letech 2009, 2010 a 2011. V prvním případě jej potrestal soud podmínkou, ve druhém případě měl stanout před soudem minulé úterý. Žalobce Ivo Černík však na poslední chvíli obžalobu stáhl kvůli jeho duševnímu stavu.

„To, že byl shledán nepříčetným, neznamená, že je beztrestný a může konopí pěstovat dál. Nelze však uložit trest, ale v daném případě například ochranné léčení," řekl v pondělí ČTK Černík. V úvahu podle něj připadá například ambulantní péče či ústavní léčení.

Vyrazí policisté na další sklizeň?

Dvořák se v pondělí ČTK ke svému případu nevyjádřil, jeho telefon není dostupný. Podle žalobců se však netají tím, že v pěstování pokračuje i nadále. Je tak možné, že se na jeho pozemek policisté v příštích dnech vydají znovu.

Dvořák, který je ředitelem Edukativní konopné kliniky a zakladatelem sdružení Konopí je lék, vinu odmítá. Poukazuje na to, že nikdy nebyl dealerem marihuany a pěstované konopí využíval především k výzkumu a léčebným účelům.

„Chci poukázat na to, že není možné za to ty lidi kriminalizovat. Od roku 2000 žádám o povolení k vysázení konopí k vědecko-výzkumným účelům, podle ministerstva však takové povolení český právní řád nezná, ale policisté ho chtějí," řekl už dříve ČTK Dvořák. Dodal, že není farmář, ale psychoterapeut.

Jeho kauza vyvolala ohlas po celé zemi, ministerstvo spravedlnosti zaplavily desítky stížností na porušení zákona. Jejich podněty se nyní zabývají žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.