„Agresivita pachatelů vzrůstá. Strážníci museli za loňský rok použít donucovací prostředky ve čtyřiačtyřiceti případech, zatímco v roce 2013 museli k tomuto opatření sáhnout sedmadvacetkrát," potvrdil ředitel prostějovských městských policistů Jan Nagy.

„V pěti případech došlo i ke zranění, ale zásahy policistů byly vždy oprávněné," dodal Jan Nagy.

Podle statistik, které mapují veřejný pořádek ve městě, využívali usedlíci o něco méně volání na tísňovou linku. Přesto policisté každý den vyřídí 31 telefonických hovorů.

„Za minulý rok jsme přijali celkem 11 134 tísňových volání," spočítal ředitel městských strážníků.

Důvodů, proč se lidé obracejí na policisty, je celá řada. Nejčastěji se jedná o dopravní přestupky.

„Polovinu oznámení tvoří právě informace o dopravních přestupcích, stání ve vjezdu nebo na vyhrazeném parkovišti," upřesnil Jan Nagy s tím, že celkově policisté řešili více než osm tisíc přestupků. To je o osm stovek méně než v předešlém roce.

„Na různé projevy narušení pořádku je nezbytné reagovat ihned, jako je vandalství, krádeže kovů, sprejerství, nedovolené plakátování nebo pouliční kriminalita. Směřování hlídek do těchto problematik však přináší výsledky. Podařilo se nám snížit počty přestupků a zvýšit dodržování předpisů," uvedl šéf městských strážníků.

Usedlíci si policistům také stěžují na chování bezdomovců.

„Jedná se zejména o protiprávní jednání bezdomovců, a to i přesto, že máme kvalitní sociální zařízení," řekl Jan Nagy. 

Kuriozity státních policistů za rok 2014

Muž si policistům stěžoval, že ho nechce svézt řidič autobusu. Policisté zjistili, že muž byl silně podnapilý, a proto ho šofér nechtěl do autobusu vzít.

Alkohol figuroval i případě, kdy si host stěžovat na servírku, že je opilá. Nakonec se zjistilo, že vše je naopak. Servírka byla střízlivá, ale odmítla opilého muže obsloužit.

Policisty si přivolala na pomoc i žena, která po hlídce požadovala, aby postrašili jejího neposlušného syna.

Policisté pomáhali i rodičům, které jejich dvouletá dcera zavřela na balkóně ve čtvrtém patře. Na pomoc uvězněným přijeli i hasiči.