"Všichni návštěvníci, u kterých byly naměřeny vyšší hodnoty glykemie, byli odesláni na další odborné vyšetření a zároveň absolvovali úvodní konzultaci s nutričními terapeuty," uvádí Lenka Prokopová, sestra z edukačního centra pro diabetiky Nemocnice AGEL Prostějov.

Kašna na náměstí T. G. Masaryka
Bezdomovci bez hygieny. Po žebrání zakázali v Prostějově i koupání v kašnách

Statisticky čísla diabetiků rostou. Evidence se vede od roku 1960. V současné době je podle dostupných dat v České republice zaznamenáno více než milion lidí s tímto onemocněním a podle odhadů odborníků může v roce 2030 číslo přerůst i 1,3 milionu.

"Cukrovka je plíživý nepřítel, který Vás nebolí a zpočátku probíhá zcela bez jakýchkoliv příznaků. Mnohdy se na onemocnění přijde náhodně, při preventivních prohlídkách u praktického lékaře. V případě, že ale lidé preventivní vyšetření podceňují a na kontroly nechodí, přichází tato diagnóza s již rozvinutými příznaky nadměrné žízně, močení, hubnutí, zhoršení zraku, ztráty energie, nechutenství a někdy i s kolapsovým stavem," vysvětluje Lenka Prokopová.

Kouření, nezdravá strava a málo spánku. To jsou společně s nedostatkem pohybu největší příspěvky ke vzniku diabetu. Do rizikové skupiny patří nejen lidé nad 40 let, ale také malé děti, pro které byl dříve typický diabetes 1. typu, ale změnou stravovacích návyků, nedostatkem pohybu a přítomností nadváhy a obezity se ale u dětí stále častěji rozvíjí i diabetes 2. typu.

Nepomohl ani covid

Také pandemie covid-19 a lockdowny, které s ní souvisely, výrazně změnily životní styl značné části populace všech věkových kategorií. I v této souvislosti se počet nově zjištěných diabetiků navyšuje.

"Každý člověk by měl dbát na prevenci diabetu a nezvyšovat si tak jeho riziko. Pro začátek stačí dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, pít neslazenou vodu, mít pravidelní pohyb a v neposlední řadě nezanedbávat již zmiňované preventivní zdravotní prohlídky," uzavírá edukační sestra prostějovské nemocnice.