"Chirurgické léčbě obezity se v Nemocnici AGEL Prostějov věnujeme více než deset let. Za tuto dobu jsme odoperovali přes 500 pacientů a počet obézních pacientů, u kterých je nutný chirurgický zákrok, rok od roku roste," říká doktor Petr Vaverka, specialista na bariatrickou a metabolickou chirurgii.

Obyvatelé Prostějovska a okolí projevili zájem o čtvrteční Den prevence cévní mozkové příhody. Foto: Nemocnice AGEL Prostějov, se svolením
Prostějované mají v cukr v pořádku. Do nemocnice přišlo hodně lidí

Komplexní léčbu obezity zajišťují specialisté. V roce 2022 získalo pracoviště bariatrické chirurgie titul Bariatrického centra. To nabízí komplexní léčbu obezity zahrnující mezioborovou spolupráci obezitologa, nutričního specialisty, psychologa, gastroenterologa, radiologa, anesteziologa a plastického chirurga. Každý pacient je tedy před operací kompletně vyšetřen a po operaci je dlouhodobě dispenzarizován.

Ilustrační foto.
Populace tloustne, a to i díky pandemii, zní z prostějovské nemocnice

Více než sto bariatrických operací ročně. "Operace zahrnují celé spektrum bariatrických výkonů, včetně revizních operací. Nejčastěji prováděné typy výkonů jsou tubulizace žaludku, single anastomosis sleeve-ileal bypass (SASI), Roux-Y gastrický bypass (RYGB) a všechny výkony provádíme miniinvazivně, tedy laparoskopickou technikou," uvádí specialista Vaverka.

Bariatrické centrum pořádá pravidelná setkání – BARI KLUB. "Tato setkání jsou cílena na všechny pacienty, kteří bariatrickou léčbou prošli, k bariatrické operaci se chystají či nad ní teprve uvažují," informuje mluvčí Středomoravské nemocniční Aneta Lednová. V rámci tohoto setkání mají návštěvníci možnost se v neformálním prostředí a atmosféře setkat s odborníky z řad zdravotníků a získat tak odpovědi na své otázky týkající se obezity.

"Setkání trvá zhruba hodinu, během které účastníkům představíme naše Bariatrické centrum, ve zkratce je uvedeme do problematiky chirurgické léčby obezity a přiblížíme jim možnosti nezávazných konzultací s lékaři a nutričními terapeutkami. Nejdůležitější ale je, že si takto mohou naši bariatriční pacienti své zkušenosti vyměnit navzájem mezi sebou," vysvětluje závěrem Petr Vaverka.

Příští BARI KLUB proběhne v Nemocnici AGEL Prostějov v úterý 7. listopadu 2023 v budově stravovacího provozu od 14.30 hodin.