"Návštěvníci Dne pro chlapy se dozvěděli, jak vyšetření probíhá a jak je důležité onemocnění zachytit včas, aby bylo léčitelné a rakovina nenapadla i ostatní části těla," uvádí Marie Jouklová, hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov.

Prostějovská nemocnice se Dnem pro chlapy již tradičně připojila k listopadové výzvě Movember, jejímž cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o prevenci, vyšetření a o onemocnění rakovinou prostaty.

ProstěMov 2019.
Movember je zpět v Prostějově, kníry se valí do Divadla Point

"Mužům v rámci akce nabízíme krátkou konzultaci s lékařem, preventivní vyšetření prostaty či vyšetření krve na přítomnost nádorového indikátoru, takzvaného PSA neboli prostatického specifického antigenu a hladinu testosteronu. Návštěvník si může nechat vyšetřit krev, pokud není nachlazen, neužíval antibiotika, tři dny byl bez pohlavní aktivity a nejezdil dlouhé trasy na kole," vysvětluje Helena Šilhánková, sestra urologického oddělení.

Ze 40 vzorků, které byly odebrány na preventivní akci, vyšlo pět pozitivních, pánům bylo doporučeno kompletní urologické vyšetření. "Pánové by na prevenci neměli zapomínat, krátká návštěva lékaře jim může zachránit život," uzavírá Helena Šilhánková.

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů a je v Česku ročně diagnostikována u více jak osmi tisíců mužů, což je o třikrát více než před 20 lety. Podle odborných zdrojů na nemoc umírá ročně více jak tisícovka pacientů. Pokud se rakovina prostaty neléčí, buňky se šíří z prostaty do celého těla, nejčastěji napadají lymfatické uzliny a kosti, takže dochází ke vzniku dalších nádorů označovaných jako metastázy. Znepokojujícím aspektem onemocnění je skutečnost, že většina rakovin prostaty se rozvíjí, aniž by si muži v raném stádiu všimli jakýchkoli symptomů.