Sestry a pečovatelky tak mohou ze sesterny stav těžce nemocných sledovat takřka v přímém přenosu na tabletu, kde kvůli ochraně osobních údajů nejsou uvedena jména, ale čísla pokojů. V případě nutnosti pak za lidmi, kteří potřebují pomoci, ihned jdou.

V pilotním projektu podložku, k jejímuž provozu je nutné pokrytí wifi signálem, už pět měsíců využívají kupříkladu v SeniorCentru SeneCura v pražském Slivenci. Tam pečují o klienty se sníženou soběstačností ať už z důvodu věku nebo kvůli onemocnění Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence.

Návštěva psychologa, který ovládá hypnoterapii, může pomoci i se zdánlivě nečekanými problémy.
Psychiatři si pochvalují hypnózu. Její pomocí léčí i alergie či ekzémy

Podložka, která je přes USB kabel zasunuta do zásuvky a ležícího člověka nikterak neruší, tam slouží dvaceti lidem. „Klientů máme sto dvacet pět. Podložku mají u lůžka instalovanou ti z nich, jejichž zdravotní stav je kritický nebo jsou přímo v ohrožení života. V sesternách díky tomu okamžitě vidí nejen sledované biologické funkce, ale i to, zda je člověk v daný moment v posteli nebo se pohybuje po domově,“ řekl Deníku ředitel centra Lukáš Stárek.

Jednou týdně na tabletu dokonce vyjede detailní report v podobě grafu. „Díky tomu víme, jestli sledované hodnoty mají stejnou, stoupající nebo klesající tendenci. Je to i nástroj při komunikaci s rodinou našeho klienta, která se chce detailně ptát,“ uvedl Stárek.

Prevence proleženin

Podložka je užitečná i v tom, že sestry a pečovatelky upozorní, kdy mají jít konkrétního člověka polohovat, aby neutrpěl proleženiny. „Kůže starých lidí je citlivá, a i když si naši pracovníci polohování samozřejmě zaznamenávají i na papír, technika jim to ulehčuje,“ řekl Stárek. Tablety zaznamenají i to, když kabel – třeba v době úklidu kolem postelí – omylem vypadne ze zásuvky.

Čeští vědci a vývojáři totiž zhotovili unikátní lůžkové monitorovací podložky, které jsou připevněné pod matracemi moderních polohovacích lůžek. Výrazně ulevují nemocným i personálu.Čeští vědci a vývojáři totiž zhotovili unikátní lůžkové monitorovací podložky, které jsou připevněné pod matracemi moderních polohovacích lůžek. Výrazně ulevují nemocným i personálu.Zdroj: AnumePozici hlavního „ajťáka“ ve slivenském zařízení, které je propojeno i s dětskou skupinou a apartmány pro soběstačné seniory, zastává tamní vrchní sestra. Ta v praxi ověřuje, v čem konkrétně je podložka užitečná. „Ze začátku ukazovala více hodnot. Jelikož ale nejsme zdravotnické zařízení, požádali jsme o jejich redukci,“ vysvětlil Stárek. Výčet byl proto po dohodě s vývojáři ořezán právě především na srdeční a dechové funkce.

Nápad v hlavách mnoha vědců uzrával řadu let. Do praxe jej nedávno uvedla mladá česká firma Anume, jejíž vývojáři na konkrétní technologii spolupracovali s vědci z univerzitního prostředí. „Konkrétně z Univerzity Hradec Králové a Ostravské univerzity,“ upřesnil Deníku jednatel této společnosti Marek Šoltys.

Spánek - Ilustrační foto
Můj muž se v noci dusí. Spánková apnoe je zákeřná choroba

Možnost otestovat dílo v praxi firmě poskytla Grantová agentura ČR. Pilotní projekt byl zahájen v červnu 2020 v hradeckém SeniorCentru. Postupně se připojily další domovy, přičemž všude spolupracují na vývoji podložek. To vše potrvá do září 2023, kdy dojde k vyhodnocení.