Incident se stal v neděli 5. května kolem deváté hodiny ranní. Skupina poutníků procházela kontrolou na Svatopetrském náměstí.

V tašce, kterou měl kněz s sebou, byly kromě plynové pistole podle italského listu Il Messaggero i další podezřelé předměty, konkrétně nůž, řezák na krabice a šroubovák.

Podle kněze šlo o nedorozumění

Kněz Milan Palkovič, který je farářem ve Velkých Losinách, celou záležitost popsal jako nedorozumění.

„Máme na pouti pána, který s sebou vzal dva invalidní lidi. Cítí se být ohrožený, protože ho celkem nedávno přepadli v Olomouci. Pořídil si proto plynovou pistoli. Registroval si ji a zjišťoval, zda ji může vzít s sebou do Itálie,“ řekl Milan Palkovič, který je na pouti jako duchovní doprovod.

Děkovná bohoslužba za blahořečení řeholnice Marie Paschalis Jahnové v sobotu 18. června v Sobotíně.
Výjimečný moment pro celou Moravu. Mučednici ze Sobotína blahoslavili

Plynovou pistoli s sebou šedesátiletý muž měl i v době, kdy se skupina poutníků vydala do Vatikánu. Na svatopetrském náměstí musela projít bezpečnostní kontrolou.

„Těsně předtím, než jsme přišli ke sloupořadí u Vatikánu, kde je kontrola, se na mě ten pán obrátil, že si s sebou nevzal doklady, jestli bych mu tu tašku podržel. Při kontrole pak z tašky vytáhli plynovou pistoli. Řekli, že v Itálii není možné ji nosit a začali to řešit,“ popsal Milan Palkovič.

Železniční zastávka v Čuníně, na trati z Prostějova do Chornice, se proměnila v obývací pokoj. Foto: Ema Crhonková, se svolením
Studentka proměnila zastávku v Čuníně. Vznikl z ní útulný obývák

Následující hodiny strávili oba muži na policejní stanici. Propouštěni byli téhož dne kolem půl čtvrté odpoledne. Podle Milana Palkoviče je celá věc uzavřená, s poutníky pokračuje v programu.

Vybrali jsme pro vás:

Inaugurace nového olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka (uprostřed s mitrou) v katedrále sv. Václava v Olomouci, 13. dubna 2024
Zástupy věřících přijely do Olomouce na inauguraci nového arcibiskupa
Ocenění předal Karlu Kavičkovi Mons. Jan Graubner.
Historik a publicista Karel Kavička se stal rytířem Řádu svatého Řehoře Velikého
Biocentrum v Tomíkovicích.
Obří vodní plocha na Jesenicku láká výletníky. Pomáhá i přírodě