„Co se týče respiračních chorob, neděje se zatím nic mimořádného. Infekce covidu-19 nastoupila na dva týdny v září, ale průběh nebyl nijak závažný. Pacienti měli vysoké teploty nad 38 a někdy i 39 stupňů, dalším projevem pak byl kašel. Nemoc ale neměla dlouhého trvání a lidé se jí do týdne zbavili. Nevím ani o žádné komplikaci, která by v souvislosti s covidem-19 u pacientů nastala,“ shrnul praktický lékař z Přerova Ludvík Koudelka.

Radnici ozářenou ohňostrojem viděli Prostějované loni s největší pravděpodobností naposledy. Silvestrovský ohňostroj v Prostějově. 31.12. 2022
Silvestr v Prostějově bude bez ohňostroje. Nahradí ho videomapping


Praktici jsou na nadcházející zimní sezonu dobře připraveni. „Nabízíme pacientům očkování jak proti covidu-19, tak proti chřipce. Nutno říci, že je mezi lidmi větší zájem o očkování proti chřipce. Máme k dispozici tu nejmodernější poslední vakcínu proti covidu-19, neočkujeme tedy těmi, kterými jsme očkovali zjara nebo v zimě,“ doplnil Koudelka.

Zájem přesto není velký

„Dnes máme objednaných šest pacientů, zatímco dříve jich bývalo i třicet,“ srovnal. Podle epidemiologů se zatím v Olomouckém kraji žádné drama nekoná a výskyt akutních respiračních chorob není nijak alarmující.

Hygienici doporučují v rámci prevence respiračních onemocnění věnovat pozornost důkladné hygieně rukou, nezapomínat si při kašli nebo kýchnutí zakrýt nos i ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem, pravidelně větrat, posilovat imunitu pobytem na čerstvém vzduchu, ale také konzumací ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů.

Oslabení jedinci by se měli vyhýbat místům s větší koncentrací lidí a dodržovat rozestupy. „Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a zůstat doma, aby tím zabránit případnému šíření nemoci,“ radí hygienici. Komplikacím a těžkému průběhu chřipky i covidu-19 může zabránit právě očkování. Zvážit tento základní nástroj by měli především starší lidé a chronicky nemocní.