V Supíkovicích hledali ředitele pro zdejší základní školu tři roky. Přilákat se jej snažili mimo jiné nabídkou služebního bytu. „Od září máme novou paní ředitelku. Byla učitelkou na základní škole a je místní. Vyjednávání a prosení vedlo k tomu, že novou paní ředitelku máme,“ řekl starosta Supíkovic Roman Bican.

S nabídkou bytu pro pedagogy v Supíkovicích dále počítají. Řešit totiž musí generační výměnu učitelů. O náborovém příspěvku ale neuvažují. Před místní samosprávou totiž stojí rozhodnutí o budoucnosti zdejší školy. „Máme devítiletku a v září 2022 na ni nastoupilo 76 dětí. Jsme na hranici rentability provozu školy. Nevím, jestli budeme lákat nové učitele, nebo naopak školu redukovat,“ doplnil Roman Bican.

Bydlení jako benefit nabízí i základní školy v Jeseníku a Javorníku. Ani v jednom městě o náborovém příspěvku neuvažují. „Hledali jsme tři učitele. Dva už máme, jednoho ještě hledáme. S počtem zájemců to není nijak slavné. Služební byt byl k dispozici pro jednu paní učitelku, když k nám nastoupila. Druhé, kterou jsme přijímali, jsme tu pomohli najít bydlení. Je to takový asi standard. Když někoho lákáme z jiného regionu, hned se o bydlení bavíme,“ popsal ředitel Základní školy Jeseník Dominik Liberda.

„Jako ředitel jsem schopen se bavit o platových možnostech. Mám trochu větší prostor v nenárokové oblasti platu, někoho lze motivovat i takto,“ řekl ředitel Základní školy Javorník Marek Bury. „Pro učitele jsme schopni zajistit bydlení. Město nám pro tento účel drží byt, máme dohody i se soukromými poskytovateli bydlení,“ doplnil.

Ve Studénkách nemají problémy

Ani v Dolních Studénkách, které leží na druhé straně Jeseníků, náborové příspěvky nevyužívají. „O učitele úplně nemáme nouzi. Je to i kvalitní prací dosavadního ředitele, dovedl sehnat peníze z různých projektů. Myslím, že naši učitelé jsou placeni nadstandardně. Momentálně sháníme ředitele nebo ředitelku. Nějaké zájemce máme, doufám, že to dopadne dobře,“ věří starosta obce Radim Sršeň.

Platy mají učitelé nadstandardní

Na platy učitelů posílá stát peníze prostřednictvím kraje. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh, který jim má zajistit mzdy ve výši sto třiceti procent českého průměru. "Nemyslím si, že problém ve školství jsou peníze. V minulosti byly. Vím to, jsem z učitelské rodiny, ale teď to není tak špatné. Pokud je ředitel šikovný, dokáže kantory motivovat odměnami. Od některých starostů jsem slyšel, že za projekt dávají učiteli odměnu i sto tisíc,“ doplnil.

Za každého žáka mateřských a základních škol stát obcím posílá z rozpočtového určení daní osmnáct a půl tisíce korun. „Podle nejnovějších čísel obce posílají školám celorepublikově o pět miliard korun méně, než na školy dostanou. Obce si tyto peníze nechávají v rozpočtu. Dostávají je v rozpočtovém určení daní. Pokud obec nepátrá na stránkách ministerstva financí, kde je uvedeno, že jsou to peníze pro školu, ani se to nedozví,“ doplnil Radim Sršeň.