O Rallye Hustopeče se mluví jako o jedné z nejkrásnějších a nejtěžších soutěží. Letos si ji nenechala ujít ani rodinná posádka jezdce Michala Horáka a navigátora Ivana Horáka z rallye týmu Futures Contproduct. Ačkoli soutěž neproběhla podle jejich představ, vnímají ji jako cenné zkušenosti pro budoucí závody.

18. ročník Agrotec Petronas rally Hustopeče opanoval po nádherném souboji plzeňský pilot Václav Pech s vozem Ford Focus WRC.
Podívejte se! Rallye mezi vinicemi opanoval popáté Pech

"V Hustopečích jsme neměli v plánu závodit, ale je to velmi krásná soutěž s řadou šotolinových úseků. Nakonec jsme se rozhodli účastnit, abychom se posunuli, co se týče zkušeností," říká Ivan Horák.

Rodinná posádka Horáků havarovala v Rallye Hustopeče. Foto: Tomáš Kaňa, se svolenímRodinná posádka Horáků havarovala v Rallye Hustopeče. Foto: Tomáš Kaňa, se svolenímZdroj: Deník/VLP ExternistaHned několik posádek se během podniku potýkalo s obtížemi. Hlavní problém představoval prach, který komplikoval noční část soutěže. Rozestupy mezi posádkami byly pouhé minuty, což vedlo k bílé tmě z prachu po předchozích posádkách. Soutěž pro Horáky začala slibně a posádka se pohybovala mezi 9. až 12. místem, ale druhý den přinesl další komplikace.

"Obuli jsme nové pneumatiky a snažili se dostat do TOP 10, ale na desáté rychlostní zkoušce, 500 metrů před cílem jsme se dostali mimo trať. Narazili jsme pravou přední částí do hlubokého břehu, odrazili se a ve vzduchu se otočili o 180 stupňů. Místo v cíli jsme skončili v lese," popisuje Horák dramatický moment.

Následky nehody byly citelné

Přední část auta byla poškozena a tým odhaduje opravu na několik stovek tisíc korun. Přesto bere navigátor Ivan Horák situaci s nadhledem: "Radost z toho nemáme, ale je to zkušenost, byť drahá, ale kdo nebourá, nezrychluje."

I přes nutnost opravy auta má posádka v plánu pokračovat v dalších závodech. "O další starty rallye-sprintu nepřijdeme. Ke dnešnímu dni jsme po dvou soutěžích na druhém místě, tak by byla škoda se neúčastnit a připravit se o boj o nejvyšší příčky," dodává optimisticky Ivan Horák.

V napínavém závodu 18. ročníku Rallye Hustopeče se nakonec stal vítězem Václav Pech s Petrem Uhlíkem, když porazili duo Jan Kopecký a Jan Hloušek o pouhé dvě desetiny sekundy. Třetí místo získal Dominik Stříteský, který překonal Adama Březíka o 3,1 sekundy. Pětici nejlepších uzavřel Věroslav Cvrček.

Autor: Jan Bílek