Návštěvníci katedrály na Pražském hradě je tedy budou moci obdivovat již v následující dny.

„Po zavezení do katedrály je uvnitř vystavíme a budou ke zhlédnutí pro veřejnost. Tři týdny se pak na ně mohou návštěvníci chodit dívat,“ uvedla Leticie Vránová-Dytrychová ze Zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová.

K požehnání všech tří zvonů dojde v pondělí 30. dubna v 18 hodin při večerní bohoslužbě. Poté bude v dalších dnech provedena jejich montáž. Poprvé budou slyšet v květnu.

„Ke slavnostnímu zvonění dojde 12. května při 450. výročí pražského arcibiskupství,“ řekla zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.

Na každém zvonu je reliéf jeho patrona, podle něhož je nazván.

„Nejmenší zvon je Ježíš, zní tónem G2 a váží devadesát pět kilogramů. Střední zvon má jméno Panna Marie, vydává tón Dis2 a má dvě stě kilogramů. Největším zvonem je svatý Dominik, který má tisíc kilogramů a zvoní tónem G1,“ uvedla zvonařka.

Dekoraci zvonů vyhotovili zvonaři podle přání zadavatele.

„Na nejmenším zvonu jsou nápisy jeho dárců, kterými jsou profesoři ČVÚT Praha. Zvon Dominik na sobě nese darovací nápis od bratrů z Bludova a úryvek z bible. Výtvarnou výzdobu vytvořil akademický sochař Daniel Trubač,“ dodala Leticie Vránová-Dytrychová.

Vydrží tisíc roků

Katedrála tak bude mít po montáži vyhovující počet zvonů.

„Musí mít určitý nejmenší počet zvonů. V katedrále sv. Víta chyběli tři zvony, aby jich měla sedm. Prostor na věži dovolil vyrobit zvony právě jen v těchto velikostech,“ poznamenala zvonařka Marie Dytrychová.

Vyrobené zvony by měly vydržet až tisíc roků a pro zvonaře z Brodku jsou nejvýznamnější zakázkou v České republice.

Mezi jejich další významné zvony, které už mají své místo ve zvonicích, patří například papežský zvon nebo zvony pro Vídeňskou filharmonii.