„To, že Facebook kvůli pozvánce na moji výstavu zavřel stránky Slováckého deníku, považuji na jedné straně za bezvadnou reklamu, ale na straně druhé za projev obyčejné lidské hlouposti. Přijde mi to jednak přitáhnuté za vlasy, ale také jako důkaz toho, nakolik civilizace degeneruje. Kristus byl také ukřižovaný nahý. Nahotu jsme si nevymysleli je přirozená. Nahý přichází člověk na svět,“ řekl Deníku Zdeněk Polišenský.

Snímek z nového kalendáře českých vzpěraček na rok 2022
Vzpěračky opět nafotily odhalený kalendář, na Hané i v Jeseníkách

Vystavené umělecké akty žen podle jeho slov vznikaly od roku 1988 do současnosti. Zachyceno je na nich sedm modelek převážně ze Slovácka na různých místech našeho regionu, mimo jiné napřříklad také v cele někdejší uherskohradišťské věznice.

Jan Saudek fotil hromadný akt na křelovském fortu nedaleko Olomouce, srpen 2007
Stovky naháčů na fortu. Saudek fotil u Olomouce hromadný akt

Výstava decentních dámských aktů s příznačným názvem Odhalit či zahalit, nás podle vedoucí Městské knihovny ve Slavičíně Gabriely Klabačkové vybízí k pokochání se nádhernou ukázkou ženské krásy, ztvárněnou jemně a poeticky s velkým prostorem ponechaným na divákově fantazii.

Ženský akt a portrét podle slov Miroslava Potyky, jenž výstavu uvedl, patří mezi nejzajímavější, nejpopulárnější, ale také mezi nejzrádnější disciplíny výtvarné fotografie.

„Vedle autorů, kteří staví na přirozeném půvabu a jemné erotice, jsou také jiní, kteří podlehnou laciné erotice, lascivnosti, vyzývavosti a kýčovitému barvotisku. Mezi autory té první skupiny patří Taras Kuščynský, Milan Borovička, Miloš Stibor, Miroslav Bílek a další a Zdeněk Polišenský odkazuje svými černobílými fotografiemi právě na jejich odkaz,“ poznamenal Miroslav Potyka.

Výstava je ve slavičínské knihovně ke zhlédnutí do 2. prosince.

Zdeněk Polišenský žije ve Vážanech a Uherském Hradišti. Fotografovat začal v osmi letech a důležité pro něj bylo setkání a přátelství s velehradskými tvůrci - fotografem Jiřím Rohelem a sochařem Otmarem Olivou. Absolvoval Kurz výtvarné fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, kde působili např. prof. Ján Šmok a fotograf Milan Borovička. Zúčastnil se také workshopu známého fotografa Roberta Vana.