„Podzim je obdobím tahu ptáků. Z tohoto důvodu je možné zastihnout i druhy, které u nás běžně nežijí. Vzhledem k tomu, že již započalo postupné vypouštění rybníků pro tradiční předvánoční výlov, dá se očekávat, že se na mělčinách zastaví větší počty ptáků," uvedl ornitolog Adolf Goebel. Doplnil, že odborníci předpokládají, že budou k vidění větší počty volavek popelavých a volavek bílých.

„Vznikající bahna jistě přilákají i ptáky ze skupiny bahňáků, jako jsou například čejky, kulíci, vodouši a jespáci. Objevit by se měly i protahující druhy kachen a mohl by se ukázat orel mořský," podotkl. Letošní festival je významný podle něj i tím, že jeho výsledky budou poprvé v historii festivalu shromažďovány a zpracovávány českými ornitology. V Evropě se ho účastní pravidelně kolem padesáti tisíc lidí.

Akce se koná v sobotu 6. října a sraz účastníků je v 7.45 u sádek v Tovačově.

„Z Přerova je možné se do Tovačova dostat autobusem, který odjíždí z autobusového nádraží ze stanoviště č. 16 v 7hodin. Exkurze se zastaví nejprve na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce a předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka," doplnil informace Goebel.

Festival ptactva pořádá celosvětové sdružení na ochranu ptactva BirdLife International, které v ČR zastupuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Na střední Moravě pořádá při této příležitosti několik exkurzí pro veřejnost Moravský ornitologický spolek, který je středomoravskou pobočkou ČSO. Více informací zájemci najdou na www.mos-cso.cz/cz/exkurze

Autor: PETRA PÁŠOVÁ