A znovu se tak na pár minut stala zřejmě nejsledovanějším místem okresního města. „Chlapeček byl podchlazený, ale jinak v pořádku. Hned začal pít, reflexy měl v pořádku, prostě vykazoval známky zdravého novorozence. Zabalený byl v dece a v koženkové tašce. Dítě jsme umístili na jednotku intenzivní péče a budeme nad ním držet zvýšený dohled," informovala Brtníková.

Pondělní Vladimír

Právě po lékařce dostal chlapec křestní jméno. „Kolegové ho pojmenovali Vladimír Pondělek, protože se ve schránce objevil v první pracovní den. Monitor na jednotce intenzivní péče dítě ohlásil v 16.13 hodin," doplnila náměstkyně zdravotní péče vyškovské nemocnice Marie Pojezná.

Stalo se tak téměř ve stejnou dobu, kdy Nadační fond pro odložené děti Statim montoval v nedalekém Znojmě čtyřiašedesátý babybox v České republice. „V rámci celé republiky je 116. novorozencem v pořadí, a to šestačtyřicátým klukem oproti sedmdesáti holčičkám. Letos je čtvrtým dítětem, které někdo odložil do babyboxu," oznámil předseda Statimu a zakladatel neustále klimatizovaných schránek Ludvík Hess.

On sám mu dal jméno Dominik. „Naše pojmenování Vladimír je čistě proto, abychom měli co napsat do dokumentace. Pak už je to na úřadech a rodičích, kteří chlapce dostanou do péče," upřesnila náměstkyně.

Chlapec prakticky přesně po roce následoval zachráněnou holčičku, kterou vyškovští zdravotníci pojmenovali jako Lenku Úterkovou. Lékařka Lenka Káčerová jí vytáhla brzy ráno, zabalenou v dece, špinavou od listí a rovněž podchlazenou. „Je to poměrně náhoda, že v březnu před dvěma jsme babybox slavnostně otvírali, loni na konci února do něj někdo odložil holčičku, letos na začátku března se v něm objevilo další dítě. Svůj smysl určitě má," poznamenala Pojezná.

Zbytečné obavy

Stejný názor zastává i marketingová manažerka společnosti Staeg Monika Švehlová, která zařízení kromě jiných sponzorsky podpořila. „I když všichni víme, co je na pozadí takové situace, máme radost z toho, že měla naše myšlenka a investice smysl. Věříme, že chlapeček skončí v náručí dobré rodiny. Babybox naplňuje funkci, kterou má. Před dvěma lety panovaly obavy, zda bude mít schránka v menším městě smysl s tím, že v nedalekém Brně je navíc větší anonymita. A dnes máme dvě zachráněné děti," prohlásila Švehlová.

Znovu naznačila, že pokud to jenom trochu půjde, firma by ráda sledovala, jak se dítěti daří. „Bylo to od začátku takovou naší vizí. S rok starou holčičkou se to nicméně nepodařilo. Její osud neznáme, bylo to všechno strašně rychlé. Myslím, že nyní jsme lépe připravení a určitě naší myšlenku neopustíme. Tedy tu, že dítěti chceme nějak pomoct do života," upřesnila Švehlová.

Schránka, která nemá kliku, ale dvířka se otevírají po zmáčknutí tlačítka, je vyrobená z antikorového plechu. Je neustále klimatizovaná na osmadvacet stupňů Celsia. Při vložení dítěte do plastové vaničky se ihned zaktivizuje čidlo. Signalizace je vedená kabelem do místnosti stálé služby a prostřednictvím pageru se zpráva dostane hned do několika mobilních telefonů. Po prvních třech letech má být babybox podle smlouvy bezplatně převedený na nemocnici.