Před čtrnácti lety se ve vesnici u Jevíčka uskutečnil první festival slivovice Biskupické kaléšek. Nabízí košt pálenky, dobrou zábavu a jedenáct let už také závod historických velocipedů. Letošní festival málem ohrozila prohibice, ale starosta DALIBOR ŠEBEK věřil, že vše dobře dopadne. A jeho přání vyšlo. Biskupické kaléšek bude i letos s tradičním koštem slivovice.

BISKUPICKÉ KALÉŠEK se stal tradicí na  Malé Hané. Na festival slivovice přijíždějí lidé z celé republiky, táhne je sem dobré pití, ale také zábava a závod historických bicyklů.  Letos je program obohacený o slavnostní mši a žehnání obecních znaků.

Letošní Biskupické kaléšek bude trochu jiný. Kromě tradičního koštu slivovice totiž slavíte výročí obce.
Tento Kaléšek bude více slavnostnější, protože si připomínáme 750 let od první písemné zmínky o vesnici. Takže chceme při této příležitosti požehnat v kostele vlajku a obecní znak.

Co je v obecním znaku Biskupic?
Je modrý se žlutou radličkou, jednostrannou. Jde o jednoduchý znak, ale je pěkný.

Podepsala se na letošním festivalu metanolová aféra a nedávná prohibice?
Jak jsme doufali a věřili, tak si myslím, že prohibice naši akci neovlivní. Vše je povolené. Byl jsem v laboratoři v České Třebové nechat si udělat rozbor vzorků slivovice, kterou budeme nalévat návštěvníkům. Je v pořádku, nikdo se nemusí bát, nikoho neotrávíme. Slivovice z obecní pálenice je dobrá.

Jakou pálenku tedy lidé na čtrnáctém Biskupickém kaléšku ochutnají?
Samozřejmě bude možnost koštovat slivovici. Pálenka se bude nalévat v dolní pálenici a svůj stánek bude mít na návsi i firma Ergo z Chornic. Nebude chybět tedy dobré pití a jídlo. Vše bude zařízené. Celý program se bude letos odehrávat na návsi u hasičské zbrojnice.

Ke Kaléšku už tradičně patří soutěž pěstitelů o nejlepší pálenku. Kolik vzorků koštovala porota letos?
Byla prohibice, ale lidé volali a stejně vzorky posílali. Nakonec se jich sešlo celkem dost,  padesát. Porota už vzorky hodnotila v předkolech a z deseti nejlepších bude vybírat tu vítěznou.

Neměla porota strach koštovat neznámé pálenky?
Strach neměla, prokládali jsme to tou naší dobrou, pro jistotu, takže jsme to rovnou léčili. Všechno je v pořádku. (smích)

Z jakého ovoce lidé letos pálili?
Byla to klasika jako každý rok, žádná výjimečná pálenka třeba z mrkve se neobjevila. Nejvíce bylo kadlátek, pak hrušky, jablka, meruňky…

A co čeká na vítěze soutěže?
Věcné ceny, šerpa pro vítěze Biskupického kaléšku a finanční cena tři tisíce korun. Vzorky budeme koštovat za dobrovolný příspěvek a výtěžek věnujeme charitě v Moravské Třebové. A ze vzorků navíc diváci vyberou tu nejlepší pálenku, což je novinka na festivalu od minulého roku. Je možné, že lidem bude chutnat jiná pálenka než porotě.

Prý je letos málo ovoce. Jak vypadá sezona v Biskupicích? Máte hodně pálenky?
Letos je sezona hodně špatná, protože jarní mrazík 18. května zničil ovoce, stromy pomrzly, takže je to horší.

Biskupické kaléšek. Znamená pro vesnici určitou prestiž?
Především je to zvýraznění obce. Jsme známí, když někam přijedeme, tak hned vědí. Je o nás také hodně díky Kaléšku slyšet. Ale je to pro nás taky velmi náročný den. Letos chci pozvat občany i návštěvníky Biskupic na výstavu o obci k 750 letům. Podařilo se nám získat nějaké věci z biskupického zámku, které lidé na výstavě uvidí. Kromě toho samozřejmě lidé zhlédnou na návsi pletené rekordy z proutí – nejdelší pomlázku, obří kraslici a zajíce. U Valouchů je připravena výstava historických kol a tříkolek od Jiřího Fialy. A jedno překvapení na závěr. Získali jsme původní oponu z loutkového divadla v Biskupicích, které se kdysi hrávalo u Valouchů.

Letos jeďte do Biskupic vlakem

Chcete si dát v Biskupicích na Kaléšku pálenku a řešíte  odvoz domů? Letos můžete na festival vyrazit výjimečně vlakem.  Do Biskupic u Jevíčka se dostanete  ze směru od České Třebové a odpoledne zase domů. Vlak jede zdarma. Má to ale jeden háček, nejdříve se vlakem dostanou lidé do Biskupic až kolem třinácté hodiny.  

Z Malé Hané už voní dobrá kořalka

Ož to zase na dvorkách, ve stodolách a sklipcich boble. Ledi, co maji rádi dobró kořalko, nakládajó, šrotojó a lisojó všecko, co kvasi a z čeho teče. Zly jazeke vo Malohanákách tvrdijó, že be nechale vepálet he te svy stary rezavy škodovke, kdebe kvasele.

Letos to s ovocem na Malé Hané žádná sláva néni, hodně to pomrzlo a hóroda je akorát na veššich mistech, v kopcich. To ale neznamená, že tam, kde se nehorodilo, se nebode pálet. Podle hesla, že néhorši kořalka je žádná, se bode nakládat černé bez, stary zavařenine a take sem slešel, že chlapi zkóšijó verobit lih z brambor no a z vobili hož je to docela bježny. Že se to nesmi? To řikéte hóřadum. Ti take  všeci vijó, že se hóplatke brat nemajó, a přece všeci beró. Holt jenom moc naivni a nebo moc blbé človjek si muže meslet, že to cesto ke šňapso dokážó vomezet nebo dokonce uplňe zavřit. Nechéme je pře tym a bodem si to ďelat po svym.  Tak na vaše zdravi a metylo se nebujte. Ten fakt vzniká jenom pře kvašeni dřeva a to me přece neďeláme.

FRANTIŠEK  VÁCLAVEK, duchovní otec Kaléšku

Program:

slavnostní mše žehnání obecního praporu 9.30 hodin

zahájení na návsi dechová hudba Malohanačka, mažoretky a nástup velocipedistů 10.30 hodin

společný průvod k dolní pálenici 11.30 hodin

odjezd velocipedistů do Jevíčka ke startu silničního závodu 11.45 hodin

vystoupení taneční skupiny Tancini Club Boskovice 12 hodin

start silničního závodu velocipedistů z Palackého náměstí v Jevíčku 12.30 hodin

promenádní koncert Malohanačky 12.30 hodin

Dog dance show cvičených psů 13.30 hodin

divadlo Kamarádi Brno Křemílek a Vochomůrka 14 hodin

Četník na cestách, vystoupení Zdeňka Junáka 15 hodin

jízda elegance nesoutěžní, promenádní 15.40 hodin

vyhlášení výsledků silničního závodu a jízdy elegance, vyhlášení vítězů Kaléšku 16 hodin

koncert Jiří Zonyga a Větry z Jihu 17 hodin

taneční zábava 20 hodin

Hrají skupiny Men in black a Epicentrum.

Doprovodný program:

Živá hudební produkce, skákací hrad a šlapací minikáry, možnost navštívit pálenici.