VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vědci si vybírají působiště podobně jako sportovci, říká Radek Zbořil

Že je krajské město Olomouc slavné ve světě turismu, je známé. Olomouc má ale své nezaměnitelné místo i na mapě vědeckého světa. Kromě jiného i díky Regionálnímu centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), které do regionu přitáhlo odborníky z celého světa. S jejich pomocí se povedlo vytvořit i nejmenší magnety na světě. Co dalšího se v jeho laboratořích již podařilo? Co vědce čeká? Na tyto a další otázky odpověděl Deníku ředitel centra Radek Zbořil.

13.3.2017
SDÍLEJ:

Ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radek Zbořil přirovnává otištění studie v časopise Nature Communications k vítězství herců při předávání cen Oscar.Foto: archiv UPOL

Kromě jiného i díky Regionálnímu centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), které do regionu přitáhlo odborníky z celého světa.

S jejich pomocí se povedlo vytvořit i nejmenší magnety na světě.

Co dalšího se v jeho laboratořích již podařilo? Co vědce čeká?

Na tyto a další otázky odpověděl Deníku ředitel centra Radek Zbořil.

V posledních dnech vzbudily velký ohlas vaše objevy v oblasti magnetismu.
Ano, v základním výzkumu magnetismu materiálů slavíme v poslední době největší úspěchy. Podařilo se nám připravit nejmenší kovové magnety na světě, které jsou stabilní na vzduchu a nabízí značný potenciál v řadě biomedicínských technologií. Na jejich využití při zobrazování magnetickou rezonancí už spolupracujeme s kolegy z Prahy. S využitím grafenu, supertenké formy grafitu, jsme nedávno připravili také první uhlíkový neboli „organický" magnet, který si zachovává magnetické vlastnosti až do pokojové teploty. Prolomili jsme tak letité dogma, neboť všechny doposud využívané magnetické materiály jsou na bázi kovů a jejich sloučenin. Chemicky upravený magnetický grafen, který je navíc velmi lehký a mimořádně vodivý materiál, otevírá dveře k novým aplikacím například v elektronice. Obě práce vyšly v časopise Nature Communications patřící do skupiny tzv. Nature family.

Co publikace v Nature family znamená pro vědce?
Publikace v těchto časopisech je pro vědce tím, co pro herce třeba Oscar nebo Zlatý glóbus. Navíc jsme v oblasti nových magnetických jevů určitě neřekli poslední slovo. Máme nakročeno k první magnetické molekule, se kterou lze manipulovat ve vnějším magnetickém poli při pokojové teplotě. To může znamenat průlom hned v několika oborech včetně chemie, biologie, fyziky či medicíny.

ČTĚTE TAKÉ: Kino Lípa se změní na dům baptistů. Chtějí jej otevřít veřejnosti

Vaše centrum nedávno získalo obří projekt na výzkum produkce vodíkové energie ze slunce a vody. Zvítězili jste v konkurenci více jak stovky projektů. Co je podstatou?
Při přímém solárním štěpení vody se k výrobě vodíku, významného zdroje energie, využívá elektrochemický děj a dva základní přírodní zdroje slunce a voda. Dlouhodobá dostupnost těchto zdrojů je nesrovnatelně vyšší než u fosilních paliv, jejichž zásoby se rapidně tenčí. Navíc se jedná o čistě zelenou technologii šetrnou k životnímu prostředí a vodík lze snadno transportovat. I proto k této technologii upínají pozornost desítky vědeckých týmů z celého světa. Problémem je prozatím její nízká účinnost. Pokud se podaří ji zvýšit, navíc s použitím levných elektrodových materiálů, je šance na masivní uplatnění technologie velká. Právě vývoj takových materiálů je hlavním cílem projektu.

Hodláte spolupracovat s nejlepšími odborníky ze světa. Jaká bude role vašeho týmu?
Do výzkumu se zapojí přední týmy z USA, Švýcarska, Německa nebo Dánska. V Olomouci budeme vylepšovat především vlastnosti polovodičových vrstev na anodách. Hlavní úlohou bude odstranit zmíněné nedostatky, které brání vyšší účinnosti přeměny sluneční energie pomocí chytrých nanomateriálů. K rozšíření spektra absorbovaného slunečního zařízení plánujeme využít uhlíkové kvantové tečky, s nimiž máme výborné zkušenosti. Pro zvýšení vodivosti a přenosu elektrického náboje budeme testovat různé dvojrozměrné nanomateriály. Ve finální etapě projektu již plánujeme výrobu poloprovozních elektrochemických cel na produkci vodíku.

Jak se vám daří přilákat světovou vědeckou elitu do Olomouce?
Svět vědy je v tomto ohledu velmi podobný sportovnímu prostředí. Každý špičkový vědec hledá angažmá podle kvality vědecké práce, kterou daný ústav produkuje. Tolik skloňovaná vědecká excelence se dá velmi dobře určit podle kvality publikací, jejich citačního ohlasu nebo podle technologií, které našly uplatnění v praxi. A podobně jako sportovec vybírá také vědec podle podmínek a zázemí na pracovišti. Tím nemyslím jen platy, ty dnes nastavujeme víceméně srovnatelné se západními ústavy. Mám na mysli technologické zázemí a tým osobností, se kterými může nový výzkumník spolupracovat.

A co k vědeckému angažmá nabízí právě RCPTM?
V centru působí například hned několik badatelů, kteří jsou každoročně na seznamu nejcitovanějších vědců světa. V tomto ohledu nemáme v ČR konkurenci. Poprvé v historii Univerzity Palackého se našemu vědci, profesoru Otyepkovi, podařilo získat prestižní grant Evropské výzkumné rady. Kromě jiného disponujeme mikroskopickými technologiemi, které jsou ojedinělé nejen v evropském měřítku. Olomouc je navíc krásné, historické a typické univerzitní město. To všechno jsou důvody, proč pracovní poptávka v RCPTM výrazně převyšuje nabídku. Mám tak velký prostor vybírat ty nejlepší. Je skvělé, že v této konkurenci obstojí také absolventi Univerzity Palackého. V centru jich pracují desítky.

Spolupracujete také s firmami v regionu?
Dlouhodobě spolupracujeme i s firmami z regionu, jako jsou Farmak, Meopta a řada dalších. Právě náš výzkumný projekt s přerovskou Meoptou získal Cenu Technologické agentury ČR v roce 2016. Na začátku tohoto roku jsme dotáhli do úspěšného konce hned tři licenční smlouvy. Ty pokrývají relativně odlišné oblasti trhu, od nových typů permanentních magnetů až po ochranné prvky pro značení lihovin. Hodně si slibujeme od technologie separace laktoferinu z kravského mléka nebo syrovátky. Tento protein s mimořádnými antibakteriálními, antivirálními a protinádorovými účinky je součástí mnoha potravinových doplňků a léčiv. Licenci bude využívat mimo jiné největší parmazárna světa, společnost Brazzale Moravia, a. s.

Štěpán Dancinger, autor je studentem Univerzity Palackého

VÍCE: 

Olomouc má potenciál jak Brno. "Mozky" mají udržet dva tisíce nových míst

Olomouc slaví "vědeckého Oscara", badatelům se povedl převratný objev

Autor: Redakce

13.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče OSOBNÍ ASISTENT/KA U SENIORŮ A ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH OSOB. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup dle dohody. Kontakt paní Hovorková telefonicky 734 575 711 (v době Po-Pá 8-16 hod.), nebo e-mailem osruka@osruka.cz. , Požadavky: absolvovaný kurz Pracovník v sociálních službách, Pracovník v přímé péči, Osobní asistent, Sanitárský kurz absolvovaný do roku 2007, zdravotnický asistent nebo SZŠ. Výhodou: praxe v soc.službách nebo u ležících uživatelů. Práce na DPČ. Pracoviště: Školní 211/32, Prostějov. Pracoviště: Občanské sdružení " pomocná ruka ", Školní, č.p. 211, 796 01 Prostějov 1. Informace: Miluše Hovorková, +420 582 335 251.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 16 000 Kč

Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin OPERÁTOŘI BAREVNY – textilní průmysl (1601002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OPERÁTOR BAREVNY – textilní průmysl (1601002), (muži), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte min. střední odborné vzdělání s výučním listem, - jste manuálně zručný, - jste spolehlivý a zodpovědný, - máte operativní přístup k práci, - jste samostatný, - máte zkušenosti s řízením jeřábu – výhodou, - máte zkušenosti s řízením VZV – výhodou, , Budete se věnovat:, - obsluze strojního zařízení, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování (stravenky), - získáte 25 dní dovolené, - parkování je v objektu závodu, - čeká na Vás čisté příjemné pracovní prostředí, - máte možnost profesního růstu, - máte možnost přesčasů, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 16.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 20 000 Kč

Mechanici a opraváři mechanických částí energetických zařízení a elektropřístrojů ÚDRŽBÁŘI - ELEKTRO. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt po tel. domluvě paní Mgr. Bartoňová tel.: 727 961 073 (v době 8:00-15:00 hod.), nebo email kristyna.bartonova@alper.cz. Požadujeme: zkušenost na obdobné pozici, SŠ vzdělání- elektrotechnické, orientace v elektro dokumentaci, platný průkaz - vyhláška č. 50/78 Sb. § 6, samostatné jednání, snaha učit se novým věcem, schopnost řešení elektro závad, spolehlivost, flexibilitu, ochotu pracovat na směny. Náplň práce: správa a údržba strojů a zařízení, provádění oprav a úprav strojů a zařízení, pravidelná preventivní údržba strojů a zařízení. Nabízíme: práci ve stabilní české společnosti, příspěvek na stravování, osobní ohodnocení, firemní telefon, po uplynutí doby určité možnost prodloužení nebo přechod na dobu neurčitou. PD: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hod. Pracoviště: Vrahovická č.p. 4530, Prostějov. Pracoviště: Alper a.s., prostějov, Vrahovická, č.p. 4530, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kristýna Bartoňová, +420 727 961 073.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍCI / MANIPULANTI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Životopis zašlete na e-mail: vilem.simanek@micos.cz nebo na adresu MICOS spol. s r. o., Vápenice 17, 796 01 Prostějov. Případné informace na tel.: 604 222 424, 582 307 222. , MICOS spol. s r. o. hledá kandidáty/kandidátky na obsazení pracovní pozice skladník/manipulant., Profil ideálního kandidáta: ZŠ nebo vyučení, znalost práce na PC, zkušenost s řízením VZV podmínkou, zdravotní stav vyhovující pro fyzickou zátěž práce ve skladu., Náplň práce: příjem zboží a jeho kontrola, vychystávání zboží a materiálu pro výrobu na základě požadavků výroby. Pozice je poptávána pro divizi Telcom., Nabízíme: práci v jednosměnném provozu. Začátek směny v 6:00 hod. Mzdové ohodnocení + s pohyblivá složka v závislosti na výsledcích práce, příspěvek na stravování. Místo výkonu práce: Průmyslová zóna Prostějov, Kralický Háj. Pracoviště: Micos spol. s r.o., kral. háj, Háj, č.p. 365, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Vilém Šimánek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobota 17. března 2018. Hasiči odstraňují následky silného větru v Olomouckém kraji
24

Severák lámal stromy a zvedal střechy, některé silnice museli zavřít

Dětkovické zabíjačkové hody
22

Na sto kilo jitrnic a tlačenky. Dětkovické hody přilákaly davy

AKTUALIZOVÁNO

Sportovec Prostějova: Ocenění pro Koudelku i zesnulého Langra

Již počtrnácté uspořádala Komise sportovní Rady města Prostějova Anketu o sportovce města. Vítězem hlavní kategorie se stal fotbalista Jan Koudelka. Do síně slávy byl im memoriam uveden dlouholetý funkcionář 1. SK Prostějov Petr Langr, který zemřel loni v únoru ve věku šedesáti osmi let.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Děti si zařádily v maskách na ledě

Na zimním stadioně v Prostějově se konal karneval. 

Zubař ve vsi s pár stovkami lidí? Hvozd jej našel, ostatní si stýskají

V obci Hvozd na Konicku se stal malý zázrak. Do vesnice se zhruba šesti stovkami obyvatel se podařilo dostat zubaře. Praktického stomatologa přitom hledali přes dva roky, až nakonec všem v okolí vypálili rybník.

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT