Vyškovský závod zaměstnává zhruba sto sedmdesát lidí. „Jsem si plně vědom dopadu tohoto plánu na zaměstnance v České republice, ale jsem přesvědčený, že toto je nejlepší cesta vpřed,“ uvedl pro Českou tiskovou kancelář prezident divize podlah firmy Unilin Ruben Desmet.

O konkrétním datu ukončení produkce ve Vyškově společnost prozatím neinformovala.

Den otevřených dveří v Dětském domově v Plumlově  - 15. listopadu 2019 - Bývalé vychovatelky - Marie Rozehnalová vlevo, Ludmila Křenková
Setkání v Domově mě dojalo, i slzička ukápla, říká Marie Rozehnalová

Zaměstnanci se se situací musejí vypořádat. „Neznám podrobnosti. Jediné, co nám řekli, bylo to, že firma bude končit a výroba se přestěhuje do zahraničí,“ uvedl jeden z pracovníků firmy, který si nepřál být jmenován, redakce však jeho jméno zná.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy představuje přesun výroby z České republiky zvláště do zemí na asijském kontinentu za větší efektivitou situaci, jakých bude v budoucnu přibývat. „Platí to zejména v případě výroby s nízkou přidanou hodnotou a nízkou marží,“ konstatoval Kovanda.

Roli podle ekonoma sehrává i situace na českém trhu práce, kde chybí pracovníci a existuje tlak na růst mezd. „Tento přirozený tržní vývoj však až nežádoucím způsobem zesiluje tlak odborů a části politické reprezentace na překotné navyšování minimální mzdy a na obecné navyšování mezd a platů ve veřejné i soukromé oblasti,“ komentoval Kovanda.

Společnost Unilin byla založena v Belgii v šedesátých letech minulého století. Od té doby se proměnila ve světového hráče v oblasti podlahových krytin. Nyní má pět tisíc zaměstnanců ve dvaceti závodech po celém světě.

Do České republiky Unilin vstoupil v roce 2014 vstoupil Unilin do České republiky, když koupil továrnu na výrobu třívrstvých dřevěných podlah ve Vyškově Magnum Parket.

Zástupci židovské obce a města Prostějova se dohodli na budoucí podobě starého židovského hřbitova. Takto by mohl podle vizualizace vypadat
Dohoda je na světě. Židovský hřbitov ve Studentské dozná konkrétních úprav