Z hrozivě vyhlížející nehody pilot vyvázl naštěstí jen s lehkým zraněním.

Ultralehké letadlo typu microlight se zřítilo v areálu neředínského letiště ve čtvrtek kolem půl dvanácté dopoledne. Na místo okamžitě vyjížděli policisté a hasiči.

„Jeden ze zájemců o koupi letadla prováděl zkušební let. Během něj s největší pravděpodobností došlo k technické závadě a stroj se i s pilotem zřídil z výšky přibližně dvaceti metrů," popsala leteckou nehodu krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Olomoučtí profesionální hasiči prováděli v místě nehody jednomístného ultralehkého letadla protipožární opatření.

Navzdory hrozivě vyhlížejícímu vraku utrpěl pilot zřejmě pouze lehká zranění, záchranná služba ho převážela do olomoucké Fakultní nemocnice.

„Na to, jak moc je letadlo poškozené, vyvázl pilot pouze se zraněním hlavy a dolní končetiny. Naštěstí to nevypadá na nic vážného," poznamenal technický inspektor provozu neředínského letiště Zdeněk Pazdera, který nehodu vyšetřuje.

Zdroj: Youtube

Tržná poranění

Z toho, co z letounu zbylo po dopadu na zem, pilot podle záchranářů sám vylezl.

„Byl při vědomí. Utrpěl poranění hlavy a končetiny," popisoval následky havárie Jan Weinberg ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. „Poranění hlavy bylo zevní, nicméně nevidíme dovnitř," doplnil.

Při vyšetření ve Fakultní nemocnici Olomouc nebylo německému pilotu závažnější poranění zjištěno.

„Nemá poranění, které by jej ohrozilo na životě. Má tržná poranění v oblasti hlavy, poranění ruky a nohy," informoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Cizinec zřejmě bude muset podstoupit operaci nohy, která ale není akutní.

„Pacient si přeje být ošetřen ve své vlasti," dodal mluvčí k výkonu s tím, že v olomoucké nemocnici zraněný pobude jen dobu nezbytně nutnou.

Zřejmě vysazení motoru

Zraněný muž byl podle předsedy Hanáckého leteckého klubu spravujícího městské letiště Petra Dítěte cizinec.

„Byl to velmi zkušený německý pilot, který mikrolight testoval v rámci licenčních zkoušek tohoto typu letadel. Během letu zřejmě došlo k nějaké technické závadě a k vysazení motoru. Pokud se týká leteckého provozu v době nehody, pak nedošlo ze strany letiště k žádným pochybením či nedostatkům," ujistil Petr Dítě.

Na objasnění příčin a okolností pádu letadla budou policisté spolupracovat s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

„Škoda je předběžně vyčíslena na 300 tisíc korun," upřesnila Marie Štrbáková.