Křižovatka v Chaloupkách, kterou projíždějí auta ve směru na Blansko či Křtiny a opačným směrem, byla podle některých dlouholetým problémem. „K nehodám zde sice nedocházelo tak často, ale původní tvar křižovatky byl zbytečně rozsáhlý. Řidiči se obtížně orientovali. Stávalo se, že nevěděli, jak do křižovatky mají správně najíždět a komu dávat přednost," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Nový objezd však nevznikl na žádost policie. „My jsme pouze prozkoumali a poté schválili žádost vedení městečka Jedovnice. Lidé si zde totiž stěžovali na to, že řidiči přes křižovatku ve směru od Blanska jezdí příliš rychle. Díky kruhovému objezdu by se měl výrazně zpomalit provoz do centra za cenu větší bezpečnosti," dodala Šebková.

Její slova potvrdil také starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl. „Kruhový objezd jsme nechali postavit kvůli zvýšení bezpečnosti dopravy v této lokalitě," řekl.

Z nové podoby křižovatky v Chaloupkách má řada Jedovnických radost. „Sice jsem se na nový kruháč ještě nebyla podívat, ale rozhodně můžu potvrdit, že se jedná o užitečnou stavbu. Měla jsem na tom místě problémy nejen jako řidička, ale i chodkyně. V jeho blízkosti je totiž několik přechodů pro chodce a některým jsem se raději na procházkách s vnučkou vyhýbala. Auta tam jezdila moc rychle," poznamenala Věra Klímová.

Dodělají značení

Kruhový objezd je už otevřený, ale čeká jej ještě několik nezbytných úprav. „Ještě zbývá například dodělat na silnici vodorovné značení," upřesnil vedoucí blanenského pracoviště Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant.

Zvolená podoba kruháče má několik výhod oproti klasickým, do cesty zabudovaným kruhovým objezdům. Na první pohled totiž vypadá jako provizorní. „Tato podoba kruhového objezdu se nám osvědčila jako efektivní, účinná a navíc mnohonásobně levnější. Na první pohled může vypadat jako provizorní řešení, ale není tomu tak, se stávajícím objezdem se počítá nastálo," ubezpečil Jan Peška, prokurista společnosti Gefab, která má stavbu na starosti.

Jedovnice nový kruháč nestál ani korunu. „Náklady na jeho stavbu se pohybují kolem čtyř set tisíc korun a kompletně je uhradí Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje," vypočítal Bažant.

Někteří lidé z Jedovnic by podobné řešení uvítali i jinde. „Rozhodně je dobře, že se objezd postavil, ale já bych jej uvítala raději nahoře u benzinové stanice, kde je také nepřehledná křižovatka," upozornila Jarmila Hudcová.