Dobrodružství nově prožijí návštěvníci Sloupsko- šošůvských jeskyní. Ještě tuto letní sezonu je tam v plánu zpřístupnit spodní patro.
„Tyto jeskynní prostory byly přístupné krátce jen ve třicátých letech minulého století. Z žijících lidí si je asi nikdo pamatovat nebude. O jejich znovuotevření dosud jednáme," uvedl Jiří Hebelka ze Správy jeskyní Moravského krasu. Podle něj se do podzemí vydají návštěvníci po malých skupinkách a pouze dvakrát denně. Prohlídka může trvat i tři hodiny.
„Záleží na zdatnosti návštěvníků. Ti budou muset být vybaveni přilbou, světlem a vhodnou obuví," upozornil Hebelka.
Kovbojové či indiáni předvedou své umění na koních v boskovickém Western parku. Vystoupení zpestří novinkami.
„Navíc po třech letech znovu zpřístupníme areál zdarma. Návštěvníci zaplatí pouze za jednotlivé atrakce. Ve Ztraceném světě se projdou kolem pětapadesáti dinosaurů, uvidí tam bublat bažinu a z rozbouřené sopky vycházet dým," popsala jednatelka westernového městečka Martina Mosaad.
Další novinkou je podle ní apotéka s léčivými čaji či nové občerstvení. V obchůdcích, ale i restauraci navíc lidé budou moct platit westernovými dolary. „Nechali jsme vyrobit kovové dukáty, které si zájemci mohou směnit za české koruny," podotkla Mosaad.
Podle ní teď následujících dvacet dní budou do světa kovbojů, indiánů a dinosaurů přijíždět školní výlety. Díky vstupu zdarma očekává v létě více turistů.
V olešnickém muzeu veteránů zase přibude nový kousek. Motorka.
„Pan Hamerský pracoval na plochodrážní Jawě celou zimu. Nyní ji vystaví. Jde o motorku, se kterou před léty závodníci dominovali celému světu," sdělil starosta Olešnice Zdeněk Peša s tím, že pokladní v tomto muzeu i v Muzeu strašidel nově nabídnou návštěvníkům poloviční vstupné na rodinné pasy.
Výstavy i nově otevřený Alhambra salon vybavený empírovým nábytkem překvapí turisty v kunštátském zámku. Na opravách místnosti pracovali restaurátoři čtyři roky.
„Prvního července ji slavnostně otevřeme. Bude vybavená původním zrestaurovaným nábytkem. Dále se tam podařilo odkrýt iluzivní malbu z přelomu osmnáctého a devatenáctého století," láká kastelán Radim Štěpán. V zámeckém dřevníku návštěvníci zhlédnou výstavu. Ta mapuje restaurátorské práce ve fotografiích a textech.
„Lidé si pak budou moct lépe představit, co vše za takovou prací je. Dozví se i o historii paláce ve španělské Granadě, kterým jsme se v Alhambra salonu inspirovali," pokračoval Štěpán.