Všechny pochody startují od hospody Ho Jakobů ve Velkých Opatovicích. Na nejdelší štreku vyrazí turisté již v pátek v osm hodin večer. V noci je čeká trasa přes Borotín, Vísky, Letovice a Deštnou zpět do Velkých Opatovic. Denní úsek pak povede přes Letovice, Boskovice a Uhřice.

„Počítáme že stovku půjde kolem patnácti až dvaceti lidí. Loni jich vyrazilo deset a do cíle došlo devět vytrvalců. Jeden vzdal. Ale to bylo v noci mínus třiadvacet stupňů. Tentokrát nám počasí přeje víc," řekl za pořadatele Dušan Machourek.

V sobotu v šest ráno startuje Opatovské šmajd. Ten má ze všech tří pochodů pravidelně nejvyšší účast. Na trasu budou vytrvalci vyrážet až do půl jedenácté dopoledne. Na výběr mají ze šesti tras od deseti až po sedmapadesát kilometrů. „Nejdelší trasa kopíruje denní úsek stokilometrového pochodu," upřesnil Machourek s tím, že na kratších trasách si lidé projdou okolí Velkých Opatovic a zabrousí také na Jevíčsko.

Poslední ze tří pochodů, Oldův memoriál, startuje v neděli. Od půl desáté do jedenácti hodin. Půjde se již po šesté. „Připravíme dvě trasy. Šest a patnáct kilometrů. Tento pochod je vzpomínka na našeho kamaráda a pořadatele turistických akcí Oldřicha Rédu, který již zemřel," dodal Machourek. Podle něj pořadatelé předpokládají, že všechny tři pochody přilákají přibližně dvě stě turistů.