Pro příští turistickou sezonu už vedení města plánuje pravidelné prohlídky kostela a věže. „Chtěli bychom nějak propojit turistickou trasu blanenského zámku a kostela. Úpravy věže budou hotové letos. Vyhlídka bude zřejmě otevřená na slavnosti Vítání svatého Martina. Příští rok už připravíme pro turisty pravidelné prohlídky. V jaké rozsahu a zda se za ně bude platit, ještě nemáme doladěno," řekl vedoucí odboru kanceláře tajemníka na blanenské radnici Jiří Kučera.

Za opravu sta tisíce

Podle Kučery budou opravy věže stát přes tři sta tisíc korun. Sto padesát tisíc korun uvolnilo ze svého rozpočtu vedení města a dalších sto padesát tisíc korun získali nedávno Blanenští z dotace ministerstva kultury. Dělníci ve věži postaví nové dubové schodiště a v jednom z oken odstraní dřevěné žaluzie, které nahradí okenicemi. Právě z tohoto okna si turisté prohlédnou část Blanska. „Uvnitř věže bude pod oknem plošina pro zhruba dvacet lidí. Myslím, že vyhlídka v kostelní věži je dobrý nápad a určitě oživí prohlídky kostela. Pro turisty bude hodně zajímavá," uvedl blanenský farář Jiří Kaňa a dodal, že prohlídky kostela dělali dosud farníci zdarma.

To v Boskovicích si turisté mohou prohlédnout město z výšky už téměř dva roky. Z ochozu renesanční radniční věže. Ta byla veřejnosti nepřístupná desítky let. První turisté ji po opravách navštívili až předloni. Jen letos vystoupalo na věž přes osm stovek turistů. O září 2010 pak více než čtyři tisíce. „V minulosti se na vyhlídku z věže turisté hodně ptali. Jenže dlouhá léta byla zavřená. Teď tam chodí sousta lidí, i když dost z nich odradí to, že nahoru musejí vystoupat sto šest schodů," řekla vedoucí boskovického Městského informačního střediska Miloslava Luňáčková s tím, že radniční věž je otevřená od května do konce září. Později po domluvě. Za vstup lidé nyní zaplatí dvacet korun, důchodci a děti deset.

Před otevřením si radniční věž vyžádala velké stavební úpravy. Při rekonstrukci museli dělníci oddělit vstup do věže od prostor městského úřadu. Vnitřek věže vybourali a nahradili ho dřevěným schodištěm na ochoz. Kvůli bezpečnosti turistů postavili také další lávky, schody a žebříky. Opravy radniční věže stály zhruba devět set tisíc korun. Přibližně polovinu částky získali Boskovičtí z dotací z Programu regenerace městských památkových zón. „Oprava a zpřístupnění věže se ale podle mého vyplatily. Boskovice mají pro turisty další lákadlo. Z ochozu si například prohlédnou krásnou židovskou čtvrť. Podobná vyhlídky ve městě chyběla. Lidé sice mohli vystoupat na věž kostela svatého Jakuba staršího, ale to bylo možné jen několikrát za rok," poznamenala boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Současná pozdně renesanční podoba věže je výsledkem přestavby z roku 1567. Celkem je věž vysoká jednačtyřicet a půl metru. Z hlídkového ochozu se stříškou kdysi hlásný vytruboval hodiny, ve dne polnicí, v noci píšťalou, v noci tam hlídkovala požární stráž.