Ty spravují velké množství turistických tras, kterými je Vyškovsko protkané. Ta nejnovější vede k rozhledně na vrch Chocholík u Drnovic. „Trasa vznikla už skoro před rokem a je oblíbená nejen mezi rodinami k nedělním vycházkám, ale i mezi obdivovateli rozhleden," připomněla starostka Drnovic Zuzana Hermanová.

Právě tato trasa patří podle Jany Pavlíkové z Klubu českých turistů ve Vyškově v regionu k nejvyužívanějším. „Její výhodou je skutečnost, že je schůdná za každých podmínek. Oblíbené jsou ale i trasy Hamiltonským a Kateřinským údolím," podotkla Pavlíková.

S provozem turistických tras je ale spojené i poměrně značné množství práce. A právě tu odvádějí členové Klubu českých turistů z místních organizací. „Každoročně se obnoví zhruba třetina značených tras, takže se dá říct, že každá se dočká obnovy po třech letech," uvedl člen Klubu turistů Noha Bučovice Roman Volek.

Tříletý interval

Tříletý interval není stanovený náhodně. „Barva použitá na značení vlivem povětrnostních podmínek už po této době výrazně bledne a ztrácí tak svou schopnost vést turisty po správné trase. Nemusí to být u všech tras stejné, ale zkušenému značkaři rozdíl v kvalitě neunikne," konstatoval Volek.

Začátek údržby tras připadá právě na jaro. „S obnovou začínáme obvykle v dubnu. Kromě údržby barev je totiž nutné také zkontrolovat, jestli výhledu na jednotlivé značky nebrání stromy a keře. Údržba trasy někdy připomíná prosekávání pralesem," přiblížil Volek.

Přestože to vypadá zdánlivě jednoduše, ne každý může trasy obnovovat. „Značení je náročná práce, kterou značkaři dělají ve svém volném čase jen za úhradu cestovních nákladů. Pod vedením zkušeného značkaře ji sice můžou dělat i další dobrovolníci, pokud však budou chtít značit sami, potřebují metodické školení," zdůraznil Volek.

Žádných nových tras se Vyškovsko letos pravděpodobně nedočká. „Jedná se totiž o náročný proces. Musí se najít vhodný směr budoucí cesty, a samozřejmě je dobré, pokud se na ní nachází nějaké zajímavosti. Dalším faktorem také je, jestli se v okolí plánované trasy nenachází už nějaká další značka. Na závěr je také zapotřebí trasu zavést do mapových podkladů. Není tedy možné jen tak naplánovat cestu skrz les a myslet si, že to bude všechno bez problémů," upozornil Volek.

Pro ty, kteří si trasu nedokážou vybrat sami, nebo touží po větší společnosti a tak i silnějšímu zážitku, pořádá Klub českých turistů akce pro veřejnost. „Obvykle největší zájem je o Pochod osvobození, konkrétně o dětskou variantu. Pochod budeme organizovat i letos a připadne na poslední dubnovou sobotu," zmínila tradiční vyškovskou akci Pavlíková.