V jeho rodném Přerově ví ale o osudu hrdiny jen málokdo.

Od narození Karla Janouška uplyne 30. října přesně sto dvacet let.

Byl hrdinou prvního i druhého odboje a britský král Jiří VI. mu v květnu roku 1945 udělil jako jedinému Čechoslovákovi hodnost maršála.

Klip k písni Far from the Fame vytvořený polským fanouškem kapely na youtube

Ocenění? 18 let komunistického vězení

Po komunistickém puči se Karel Janoušek, podobně jako ostatní důstojníci československého letectva, kteří republice vybojovali svobodu v Anglii, znelíbil režimu.

Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k osmnácti letům těžkého žaláře, degradován na vojína, přišel o akademický titul i vyznamenání.

V roce 1950 byl odsouzen za údajnou přípravu pokusu o útěk znovu, tentokrát na doživotí.

Propuštěn na svobodu byl až po amnestii v roce 1960. Zemřel v roce 1971 a teprve po revoluci – v roce 1991 – mu byla posmrtně udělena nejvyšší československá vojenská hodnost „armádní generál".

„Karel Janoušek se v Přerově narodil a absolvoval tady gymnázium, pak šel ale na studium do Prahy. Do Přerova se vrátil po válce a jezdil sem v letech 1946 až 1948, protože ho zval na návštěvy zdejší Svaz letců. V roce 1948 byl dokonce s Janem Masarykem na plese v Přerově a Hranicích," uvedl ředitel Státního okresního archivu v Henčlově Jiří Lapáček.

Z klipu Far from the Fame švédské kapely Sabaton

Karel Janoušek - z klipu Far from the Fame na youtube.com

Starší tuší, mladí ani to 

Jak znají Karla Janouška obyvatelé jeho rodného Přerova?

Zatímco mladí lidé tápou, starší generace jméno hrdiny odboje zná – byť jen povrchně. Někteří vědí, že je po něm v Přerově pojmenovaná ulice, ale tím většinou znalosti končí. Že je v ulici Generála Janouška památník letců, lidé skoro netuší.

„Myslím, že to byl pilot za druhé světové války a vím, že je po něm pojmenovaná ulice," odpověděl jeden z dotázaných Jiří Šlosinger. „Asi to byl generál, ale spíše hádám," zmínil Antonín Horák ze Křtomile.

Na klip švédské kapely Sabaton se každopádně těší Petr z Brodku u Přerova a Jirka z Prosenic. Kdo byl Karel Janoušek sice nevěděli, zato informace o hrdinovi, jehož si všimli muzikanti až ze Švédska, je zaujala.

„Určitě si teď o Karlu Janouškovi něco zjistíme," poděkovali za informaci, která byla zajímavá i pro Martu Pokornou, jež žije v Přerově už osmačtyřicet let. O odbojáři Janouškovi ale neměla tušení.