Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatel Pavel Kohout ON-LINE

Olomoucký kraj – Na vaše dotazy odpovídal Pavel Kohout, celosvětově uznávaný básník, prozaik i dramatik, ve středu 7. listopadu od 15 do 16 hodin. Do Olomouce přijel představit svou novou knihu Tango Mortale.

7.11.2012 5
SDÍLEJ:

Pavel Kohout při on-line rozhovoru pro Olomoucký deníkFoto: DENÍK/Martin Dostál

Pavel Kohout přijel do Olomouce představit svou novou knihu Tango Mortale.

Celosvětově uznávaný básník, prozaik i dramatik odpovídal na vaše dotazy on-line ve středu 7. listopadu od 15 do 16 hodin.

ON-LINE ROZHOVOR NAJDETE ZDE

Profil Pavla KohoutaPavel Kohout

Když si bral svou první ženu, pozdější Pyšnou princeznu Alenu Vránovou, určil za datum svatby Stalinovy narozeniny. Psal se rok 1950 a Pavel Kohout byl přesvědčeným komunistou, vedl Soubor Julia Fučíka a měl za sebou pobyt v Moskvě, kde působil coby kulturní atašé. O několik let později už byl jednou ze zásadních postav Pražského jara, stál u zrodu Charty 77 a v roce 1978 musel nuceně emigrovat do Rakouska.

Názorový vývoj Pavla Kohouta, jeho život a dílo jsou pozoruhodnou exkurzí do dějin druhé poloviny dvacátého století. Narodil se v Praze 20. července 1928, po maturitě v roce 1947 byl členem Ústředního výboru Československého svazu mládeže a Československého svazu spisovatelů. Jeho budovatelská poezie (Verše a písně, Čas lásky a boje) mu přinesla rychlý vzestup a popularitu.

Odklon od hlavní ideologické linky se začal projevovat velmi záhy, patrný byl už v roce 1955 v divadelní hře z vojenského prostřední Zářijové noci. O rok později bylo drama Chudáček dokonce zakázáno. Kohout se začal živit jako spisovatel, spolupracoval také s různými divadly, například vinohradským, a postupně se přikláněl k reformním komunistům.

V roce 1967 na sjezdu Svazu spisovatelů přečetl Solženicynův protestní dopis sjezdu Svazu sovětských spisovatelů a definitivně se tak etabloval jako kritik režimu. O rok později aktivně podporoval Pražské jaro, za což byl v roce 1969 vyloučen ze strany i svazu spisovatelů. V závěru roku 1976 stál u zrodu Charty 77, psal a adaptoval hry pro Bytové divadlo Vlasty Chramostové. Přesto dostal povolení k ročnímu pracovnímu pobytu ve vídeňském Burgtheatru, v roce 1978 mu však bylo znemožněno vrátit se do rodné vlasti a přišel o občanství. Usadil se v Rakousku a dodnes žije ve Vídni.

Celosvětový význam mu přinesla adaptace Ubohý vrah, na motivy povídky Rozum Leonida Andrejeva, která byla v roce 1976 uvedena i na Broadway. Mezi jeho nejvýznamnější romány patří Katyně, Nápady svaté Kláry, Hodina tance a lásky nebo Konec velkých prázdnin. Stále je literárně činný, od roku 2008 mu vyšla celá řada publikací: Smyčka, román vracející se do roku 1948, O ničem a o všem, soubor publicistické a samizdatové tvorby z let 1975–2008, Cizinec a krásná paní, román ze současnosti, memoárový Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem či Z pohledu trilobita, navazující na O ničem a o všem. Nejnovějším Kohoutovým počinem je román Tango mortale.

Jeho třetí manželkou (od roku 1965) je scenáristka a spisovatelka Jelena Mašínová. Z druhého manželství s Annou Cornovou, asistentkou režie, má tři děti, mezi nimi spisovatelku Terezu Boučkovou a výtvarníka Ondřeje.

Autor: Redakce

7.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Prostějovští hokejisté (v červeném). Ilustrační foto

Dva góly Nouzy přinesly Prostějovu výhru v Litoměřicích

Plumlov čeká výsadba lipové aleje na staré cestě k přehradě.
6

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Střední odborná škola podnikání a obchodu získala jako jediná z Prostějovska cenu Talent Olomouckého kraje 2017. Mezi šedesáti oceněnými účastníky nechyběl ani její student Filip Bašný.

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Osadní výbory dostaly miliony. Na hřiště

Shodně na rekonstrukce či dostavby hřišť nakonec dostaly osadní výbory prostějovských místních částí peníze od magistrátu. Celkem tři miliony tak půjdou do venkovních hřišť v Žešově, Čechovicích a Vrahovicích.

Volební lístky došly? Mnohde je dostali na poslední chvíli, jinde se nedočkali

ANKETA / Volební klání ještě ani nezačalo, na Prostějovsku už ale vyvstává první problém: nejsou volební lístky. Alespoň tedy ve schránkách mnohých lidí žijících v centrální a západní části okresu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení