Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a děkujeme vám za pozornost. Aktuální zprávy z domova a ze světa můžete i zítra aktuálně sledovat na www.denik.cz

Atentátníci na Stade de France jsou pro experty záhadou

Tři sebevražední atentátníci na pařížském stadionu Stade de France mohli vyvolat krveprolití a vražednou paniku. Místo toho se odpálili na relativně odlehlém místě a v místech, kde mohla nastat jatka, zabili jediného člověka.Paříž – Tři sebevražední atentátníci na pařížském stadionu Stade de France mohli vyvolat krveprolití a vražednou paniku. Místo toho se odpálili na relativně odlehlém místě a v místech, kde mohla nastat jatka, zabili jediného člověka. Vyšetřovatelé a experti se nyní snaží zjistit proč. Podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda sebevražední atentátníci chtěli proniknout dovnitř. (více ZDE)

Hollande požaduje prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce

Paříž – Francouzský prezident François Hollande požaduje prodloužení výjimečného stavu vyhlášeného v sobotu po pařížských atentátech prodloužit na tři měsíce. Podle agentury AFP to dnes řekl představitelům parlamentu. Prodloužení výjimečného stavu na více než 12 dní přitom musí schválit parlament. (více ZDE)

Francie drží třídenní smutek za 129 obětí teroristických útoků

Francie drží ode dneška třídenní smutek za 129 obětí pátečních atentátů v Paříži. V metropoli zůstala stejně jako v sobotu i dnes zavřená muzea a sály divadel i některých kin.Paříž – Francie drží ode dneška třídenní smutek za 129 obětí pátečních atentátů v Paříži. V metropoli zůstala stejně jako v sobotu i dnes zavřená muzea a sály divadel i některých kin. Není povoleno pořádat venkovní trhy a do čtvrtka ani shromáždění. Na místa atentátů dnes proudili lidé a pokládali tam květiny nebo zapalovali svíčky. (vice ZDE)

Svědci z Bataclanu: Nejdřív jsme nechápali, pak jsme předstírali smrt

Nejvíce mrtvých zůstalo v koncertním sále Bataclan, kde hrála pro 1500 diváků ve vyprodaném sále americká kapela The Eagles of Death Metal.Paříž – Po pátečních útocích v Paříži se média plní hrozivými svědectvími, která popisují momenty šoku, strachu a naprostého zoufalství, které následovaly poté, co atentátníci začali bezhlavě zabíjet nic netušící lidi. Kromě zpráv o umírajících, srdceryvných loučeních a hodinách nejistoty se ale objevují i příběhy o odvaze, pomoci a o štěstí. Mnozí přeživší vzpomínají na to, jak jim v nouzi přispěchali na pomoc zcela neznámí lidé, jiní zase hovoří o náhodách, které jim zachránily život. (více čtěte ZDE)

Odborníci: Atentáty v Paříži byly v mnohém premiérou

Paříž – Atentáty spáchané v pátek v Paříži byly na rozdíl od minulých teroristických útoků ve Francii poprvé sebevražedné a mířené na anonymní dav, a nikoli na konkrétní lidi. Listu Libération to řekl sociolog Farhad Khosrokhavar, který se pokusil podat obraz sebevražedného atentátníka. (více čtěte ZDE)

Sobotka: Junckerova slova o nezměněném přístupu k migraci zklamala

Praha – Česko musí pomáhat lidem v nouzi, ale musí zároveň myslet i na svou bezpečnost. V reakci na páteční teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly na 130 lidských životů, to dnes řekl v České televizi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dnešní slova šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera o nezměněném přístupu k migraci ho zklamala. (více čtěte ZDE)

Ve Francii identifikovali 103 ze 129 obětí pátečních útoků

Paříž – Ve Francii bylo zatím identifikováno 103 obětí pátečních atentátů. Oznámil to premiér Manuel Valls. V Paříži při útocích zemřelo 129 lidí. Je mezi nimi také asi dvacet cizinců z nejméně 13 zemí. ČR mezi nimi podle dostupných informací není. (více čtěte ZDE)

Solidarita s Francií. Památku obětí terorismu uctili i v NHL a NBA

Minutou ticha uctila památku obětí teroristických útoků v Paříži před sobotními zápasy i zámořská NHL.New York - Minutou ticha uctily památku obětí pátečních teroristických útoků v Paříži před všemi sobotními zápasy hokejová NHL i basketbalová NBA. Na některých stadionech v zámoří zazněla i francouzská hymna. Podporu vyjádřila také česká hokejová hvězda Jaromír Jágr z Floridy, který na svůj twitterový účet umístil fotku z kabiny s obrázkem Eiffelovy věže a srdce. (více čtěte ZDE)

Juncker: Země EU nesmí kvůli útokům začít odmítat migranty

Antalya – Země Evropské unie by neměly začít odmítat uprchlíky v reakci na útoky v Paříži. Na okraj summitu zemí G20 v Turecku to dnes řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj není potřeba, aby osmadvacítka nějak měnila svůj přístup k řešení migrační krize. Juncker také zdůraznil, že pachatelé atentátů nebyli uchazeči o azyl, ale zločinci. (více čtěte ZDE)

Symbolem solidarity po útocích je spontánní kresba s Eiffelovkou

Symbolem solidarity po útocích je spontánní kresba s Eiffelovkou.Londýn/Paříž - Jednoduchá černobílá kresba, která spojuje známý pacifistický symbol se stylizovaným zobrazením Eiffelovy věže, vznikla už v době, kdy se svět v noci z pátku na sobotu postupně dozvídal o hrozivých teroristických útocích v Paříži a během několika hodin se obrovskou rychlostí rozšířila na internetu. Teď je symbolem solidarity s Francií a její autor, francouzský grafik Jean Jullien, se vyrovnává s tím, že získal doslova celosvětovou popularitu díky spontánnímu náčrtku, který vznikl za pár sekund. (více čtěte ZDE)

Solidarita s Francií je všudypřítomná, vlajky zaplavily města

Bratislavský hrad se zahalil 14. listopadu do barev francouzské trikolory na znamení solidarity s Paříží, kde v pátek došlo k teroristickým útokům.Londýn/New York /FOTOGALERIE/ - Projevy sounáležitosti s Francií jsou po pátečních teroristických útocích v Paříži prakticky všudypřítomné a solidaritu vyjadřují lidé po celém světě účastí na vzpomínkových akcích i na internetu. Záplava květin a svíček se objevila před francouzskými ambasádami v Londýně, Lisabonu, Istanbulu i Teheránu, v metropolích držely na smutečních shromážděních minutu ticha davy lidí. Známé dominanty a památky jako jsou opera v Sydney či berlínská Braniborská brána zářily do noci francouzskými národními barvami a připomínka obětí zněla i z koncertních pódií. (více čtěte ZDE)

V Paříži byly kvůli falešnému poplachu nařízeny evakuace

Francouzští policisté v sobotu večer na krátkou dobu uzavřeli okolí hotelu Pullman nedaleko Eiffelovy věže.Paříž – Francouzští policisté v sobotu večer na krátkou dobu uzavřeli okolí hotelu Pullman nedaleko Eiffelovy věže. Mluvčí francouzského ministerstva vnitra ale později agentuře Reuters řekl, že šlo o falešný poplach. Uzavřena přitom byla také stanice metra Martovo pole poblíž symbolu francouzské metropole. (více čtěte ZDE)

Na koncertě v Bataclanu zabíjel devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai

Paříž/Brusel/Soul – Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaném vražedném útoku zabili 129 lidí. Oznámil to pařížský prokurátor François Molins. Devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan. (Více čtěte ZDE)