Silničáři v sobotu večer kolem 19. hodiny odvolali kalamitní stav, který vyhlásili ve 13 hodin na Šternbersku.

Neprůjezdné byly silnice mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Dolany nebo mezi Šternberkem a Pasekou. Jmenované cesty zprůjezdnili údržbáři komunikací kolem 17. hodiny.

Pro řidiče však zůstali uzavřené vozovky mezi Jívovou a Hraničními Petrovicemi, obcemi Norberčany a Nová Véska. Projet se nedá ani mezi Dalovem a Horní Loděnicí a mezi Arnolticemi a Veveřím. (wja)

Sníh komplikuje také práci hasičům, kteří museli vyjíždět k celé řadě nehod.

„Během dne jsme ve třech případech asistovali při vyproštění zapadlých posypových vozidel a musela být nasazena také těžká technika hasičů. Většina nehod se obešla bez zranění," informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Jeho slova potvrdila také policejní mluvčí Marta Vlachová. „Staly se spíše drobné nehody, kamiony dostávaly smyk a blokovaly silnice. Žádná vážná zranění se nestala," řekla mluvčí.

V noci se sníh bude měnit v déšť

Podle meteorologů mělo během dne na území Olomouckého kraje místy napadnout až 10 centimetrů nového sněhu.

Na horách odhadují spad na 10 až 15 centimetrů. Na silnicích nižších tříd leží nová sněhová vrstva, místy kaše a vlivem silného větru se vyskytují také sněhové jazyky.

Komunikace vyšších tříd a rychlostní silnice jsou po chemickém ošetření mokré, místy na nich však leží rozbředlá kaše.

Řidiči musejí dbát zvýšené opatrnosti. Předpověď počítá s vytrvalými srážkami také během noci na neděli.

V polohách pod 300 metrů bude padat sníh s deštěm, který bude namrzat. V neděli bude dle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu v kraji zataženo, zpočátku bude sněžit nebo budou padat smíšené srážky. Nad 900 metrů bude sněžit.

Odpoledne se obloha protrhá a srážky budou ustávat. Večer přijde opět déšť, na horách se sněhem. Řidiči musejí počítat také s ledovkou. Teploty by se měly během noci i celé neděle držet kolem nuly.

Prostějovsko: Silnice jsou sjízdné. S opatrností 

Ve městě třicítkou, po okrskách nejvýš sedmdesátkou. Prostějovsko zasypal sníh. Silnice jsou pár hodin po protažení opět zasypané. Sůl nepomáhá.

„Makáme nonstop, i přes noc. Cesty odhrnujeme i solíme, ale po chvíli jsou zase zasypané. Nepomáhá to," prohodil na křižovatce silnic Olomoucká a říční v Prostějově před jedenáctou dopoledne jeden ze zaměstnanců technických služeb. V ruce měl hrablo a odhazovat kupku sněhu, kterou do křižovatky vyhodil protahovací vůz.

„Kosteleckou ulici protáhli ráno," zmínila se žena, která tam odhrnovala průjezd k domu. Posteskla si, že silničáři sníh vyhodí vždy k zaparkovaným autům. „Pak to musím uklidit. Hážu to k chodníku," pokrčila rameny.

Jak vypadá situace na Drahanské vrchovině? „Všechny silnice jsou s jistou opatrností sjízdné. Zavřít jsme nemuseli ani jednu," informoval cesmistr Petr Walter. Silničáři do akce na Konicku vyrazili s pěti sypači a pěti traktorovými radlicemi. Na Protivanovsku se činí dva sypače a dvě traktorové radlice. „Sypeme jen nebezpečné úseky a prudké kopce," zmínil se Walter. Meteorologické radary ukazují, že sněžení jen tak nepřestane.

Přerovsko, Hranicko: Hasiči k nehodám na Přerovsku zatím nevyjížděli

Sněhový příval opět v pátek a v sobotu zahalil celou Moravu a největší problémy způsobuje pochopitelně na silnicích. Zatímco na Šternbersku byl v sobotu po 13. hodině vyhlášený kalamitní stav, na Přerovsku a Hranicku je situace mírnější.

„Na Přerovsku je klid. Hasiči v sobotu nemuseli vyjíždět k žádným dopravním nehodám," řekl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Hasiči však museli pomáhat s vyprošťováním aut už během pátku.

V 19:47 byla hlášená dopravní nehoda u Kokor, kde v příkopě skončilo osobní auto. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Hasiči z Přerovska už předtím přijeli k dopravní nehodě v Lešné u Valašského Meziříčí, kde zůstala po nehodě zraněná jedna osoba.

Hraničtí hasiči také pomáhali po vážné nehodě u Dubu na Novojičínsku, k níž došlo v pátek kolem 16. hodiny.

„Při nehodě byly dvě osoby zraněny a dvě usmrceny. Jednotka profesionálních hasičů z Hranic provedla vyproštění osob z havarovaného vozidla," uvádí se na webových stránkách hasičů Olomouckého kraje.

Šumpersko, Jesenicko: Sníh zaměstnal hasiče, tahali auta z příkopů

Sníh zaměstnal v sobotu 23. února hasiče na Šumpersku a Jesenicku. Jen během tří a půl hodiny vyjížděli k šesti dopravním nehodám, které byly spojené s vydatným sněžením.

Jako první vytahovali hasiči o půl deváté ráno automobil z příkopy v Lošticích. Krátce před jedenáctou hodinou vyprošťovali v Horních Hošticích, místní části Javorníku, posypový vůz. Ten chtěl proplužit cestu do vesnice Bílá Voda.

O čtvrt na dvanáct dopoledne hasiči asistovali u dopravní nehody osobního vozu v kopci mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou. I zde tahali automobil z příkopy. Dokonce dva vozy, které sjely z cesty, záhy vyprošťovali na silnici první třídy mezi Zábřehem a Mohelnicí u Vlachova.

Krátce před dvanáctou hodinou pak hasiči likvidovali následky dopravní nehody ve Velkých Kuněticích na Jesenicku a asistovali u nehody v místě napojení obchvatu Postřelmova na starou silnici do Šumperku.