Kvůli spoušti, kterou napáchal silný vítr, zasahovali hasiči v kraji do dvacáté hodiny u třiatřiceti případů.

„U většiny výjezdů šlo o zlomené stromy, které překážely na komunikacích. V Olomouci zasahovali hasiči naposledy kolem dvacáté hodiny na ulici Dukelská, kde kmen spadl na dva osobní automobily. Při pádech větví naštěstí nebyl nikdo zraněn," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že na Olomoucku vyrazili hasiči do akce během dne už pětkrát.

Popadané kmeny zastavily po poledni zhruba na hodinu také vlakovou dopravu mezi Hanušovicemi a Starým Městem na Šumpersku. Na trať je skácel silný vítr, ale ani zde nebyl naštěstí nikdo zraněn.

ČTĚTE TAKÉ: Střed Horního náměstí obkroužila zábrana, kvůli májce

Velké štěstí, že se nikomu nic nestalo

Nejhorší situace panuje na Přerovsku. Zde vichr ve čtvrtek strhl více než desítku stromů. Hasiči zasahovali na několika místech – nejvíce popadaných kmenů bylo na Hranicku, k dalším událostem vyjížděli také do Lipníku či Troubek.

Silná větev dospělého stromu spadla odpoledne na vojenskou Tatru 810. Událost poblíž cvičiště v areálu kasáren generála Zahálky v Hranicích se stala téměř v době, kdy na vedlejším hřišti probíhala tradiční akce Armáda dětským domovům.

Strom naštěstí žádná zranění nezpůsobil, i když jen o pár minut později se poblíž místa nehody konal i výcvik vojáků.

„Jednoduše foukal vítr a praskla větev. Není to jediný případ spadlých stromů v prostorách kasáren, na druhé straně jich je spadlých asi pět, i když ty už jsou menší. Bylo velké štěstí, že se nikomu nic nestalo," řekl mluvčí 7. mechanizované brigády Radek Hampl.

Dodal, že stromy, které vítr zlomil, jsou už výrazně ztrouchnivělé.

„Tatra 810 byla asi pět let stará. Způsobená škoda se odhaduje jen těžko, může se pohybovat kolem padesáti tisíc korun," doplnil.

Děti, které se účastnily akce Armáda dětským domovům, neměly k místu spadlého stromu přístup, soutěžní hry se odehrávaly v jiných prostorách.

Jak ale podotkli zástupci hranické vojenské posádky, i opatrnost soutěžících byla na místě.

Osmimetrový kaštan se opřel o dům

Hasiči během dne odstraňovali asi desítku stromů, které zatarasily cesty.

Ráno bránil jeden kmen průjezdu silnicí v Partutovicích, nejvíce napilno měly ale jednotky v odpoledních hodinách. V Hranicích odklízeli vyvrácený smrk, ale také břízu, jež spadla na chodník.

„V Osecké ulici v Lipníku nad Bečvou se opřel asi osmimetrový kaštan o rodinný dům, nikomu se ale naštěstí nic nestalo. Místo bylo ihned ohraničeno páskou a na místo vyjela jednotka," vylíčila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Další zásahy byly i v Hustopečích nebo Miloticích nad Bečvou.

Čekat, než hasiči odklidí strom, jenž se zřítil na cestu mezi Troubkami a Vlkoší, museli asi dvacet minut projíždějící řidiči.

Na první pohled uhnilý strom se pod náporem větru rozlomil jako sirka. Hasiči ho odklidili s pomocí plošiny, a poté nařezali na kusy, aby nepřekážel.

V samotném Přerově spadl přes cestu jeden strom, a to v Dluhonské ulici.

Silný déšť a vítr o rychlosti až 90 kilometrů v hodině očekávají meteorologové i během pátku. V sobotu během dne bude vítr slábnout, pršet však bude až do neděle.