Nařízení je součástí nového městského tržního řádu. „Město se tak rozhodlo, protože se množily stížnosti ze strany lidí. Jedním z impulzů byl také případ, kdy obyvatele penzionu v Polní ulici prodejci tlačili k podpisu jimi nabízených smluv," upřesnila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Podle jejích slov úředníci návrh zpracovávali od začátku roku. „Za porušení zákazu prodejcům hrozí až dvousettisícová pokuta, což vyplývá ze zákona o obcích a zákona o přestupcích," doplnila Bezdomniková.

Krok vyškovské radnice obyvatelé většinou chválí. „Je dobře, že to stihli schválit zrovna teď, když začínají prázdniny. S těmi mám spojené nejenom volno, ale také obtěžující prodejce korzující po Masarykově náměstí. V jeden den jich člověka zastaví klidně deset. Nabízejí pochybné parfémy, pojistky, všechno možné. Spoustu lidí to obtěžuje. Je dobře, že to skončí," myslí si například Vyškovanka Petra Procházková.

Zákaz už léta

Vyškov se tak připojil například k Ivanovicím na Hané, kde je podomní prodej zakázaný už několik let. „Jediné, co je povolené, je prodej knih u nás na úřadě a pak také stánky na náměstí. Pochůzkový prodej je povolený, lidé si na to myslím ani nikdy nestěžovali," zdůvodnil tajemník ivanovické radnice Jan Kovář.

Pohár trpělivosti přetekl vedení města v čele s tehdejším starostou, současným ivanovickým zastupitelem Josefem Lysákem, když se uvolnil trh s elektřinou. „Podniky si přetahovaly zákazníky. Velký podíl na našem rozhodnutí ovšem měli také falešní obchodníci nabízející hrnce. Chodili ve dvou. Jeden vnucoval zboží, zatímco druhý chodil po bytě a zkoumal, co by si mohli odnést," připomněl Lysák.

Z preventivních důvodů nedávno zakázali podomní i pochůzkový prodej ve Slavkově u Brna. „Je to zhruba tři týdny, kdy jsme se na radě dohodli. Důvodů bylo hned několik, například četná upozornění ze strany našich obyvatel a samozřejmě musíme také myslet na prevenci," zmínil slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Tržní řád, který nepovoluje podomní prodej a nabídku služeb, letos odsouhlasili také v Rousínově. „Prodejce může získat povolení pouze na základě žádosti a v takovém případě dostane označení v podobě visačky se znakem města. V žádném případě ale lidé nemůžou brát toto označení za doporučení," informovala rousínovská radnice své obyvatele prostřednictvím dubnového zpravodaje.

Jediným městem, které vstup obchodníkům obcházejícím dům po domu nezatrhlo, jsou Bučovice. I tam ovšem takovým prodejcům zřejmě velmi brzy odzvoní. Vyškovskému deníku Rovnost to potvrdil místostarosta Jiří Horák.

Bučovická radnice už podle jeho slov dokonce měla vytvořený tržní řád. „Ministerstvo nám ho však shodilo. Byly tam chyby formálního charakteru, části zakazující podomní prodej se však netýkaly," potvrdil místostarosta.

Obyvatelé města se tak nového nařízení dočkají zřejmě až na podzim. „O prázdninách se nebude konat zasedání zastupitelstva, abychom mohli bod prodiskutovat a odsouhlasit. Takže bych to viděl zřejmě na září, během podzimu bude podle mého názoru podomní prodej zakázaný," dodal Horák s tím, že pochůzkářů se s velkou pravděpodobností zákaz týkat nebude. „Lidé si na ně nestěžují," doplnil místostarosta.

Pozadu nejsou v řešení problematiky ani vesnice Vyškovska. Podomní prodejci nesmějí třeba do Otnic, Němčan, Kozlan, Křenovic, Nesovic a dalších. V blízké době se nebudou smět ukázat zřejmě ani v Šaraticích.

Jak totiž nedávno informoval Vyškovský deník Rovnost, vesnici navštívili obchodníci falšující testy kvality vody. Také kvůli tomu teď její vedení uvažuje, že zákaz zavede. „A to i vzhledem k dobrým zkušenostem okolních obcí," zmínil šaratický starosta Karel Kalouda.