Najít místo k parkování u vlakového nádraží nebo u nemocnice v Blansku? Pro řidiče často horor. Pokud chtějí stihnout vlak nebo dobu, na kterou jsou objednaní k lékaři, musí počítat s pořádnou časovou rezervou. Situace není o moc lepší ani v centru města nebo na sídlištích. Vedení radnice slibuje, že brzy ve městě přibudou desítky nových míst k parkování. U nemocnice to ale zřejmě v dohledné době nebude.

Podle profesionálního řidiče Vladimíra Vaňka je parkování v Blansku dlouhodobý problém. „Především v centru města je příležitostí k zaparkování naprosté minimum. Z vlastních zkušeností vím, že občas člověk potřebuje jen na chvíli zajet do postranní uličky, poblíž které žádná odstavná plocha není. A pak dochází ke zbytečným konfliktům s policií," připomněl.

Policisté si však myslí, že lidé pokutování často mohou předejít. „V drtivé většině případů je všechno o lidské pohodlnosti a lenosti. Kdo chce, tak si nějaké povolené místo najít dokáže, Ale vím, že aut je čím dál více, takže třeba situace u vlakového nádraží nebo nemocnice bývá mnohdy kritická," uznal ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Kamiony jen u ČKD

Vaněk dále poukazuje na to, že třeba kamiony nemají možnost v Blansku zaparkovat prakticky vůbec. „Dřív mohly stát například kousek od křižovatky na Mlýnské, jenže tam už nějakou dobu platí zákaz zastavení. A to mají řidiči kamionů ze zákona povinnost si po každých čtyřech hodinách jízdy udělat přestávku. To, že jedinou možností v největším městě regionu, je zaparkovat u ČKD, považuji nejen já za tragédii," upozornil muž z Blanska.

Špatné situace s parkovacími místy jsou si vědomí i lidé na městském úřadě. „Důsledkem toho je, že auta stále stávají tam, kde nemají. A už jen proto se samozřejmě jedná o závažný problém. Odhaduji, že v současnosti pokrýváme zhruba sedmdesát procent kapacity, která by byla potřebná," přiznal vedoucí odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan.

Souhlasí s ním i blanenský starosta Lubomír Toufar. „Aut je prostě stále víc, s tím nic nenaděláme. Řidiči parkují, kde se dá. Proto se snažíme přijít s nějakým řešením. Zvažovali jsme už dokonce i stavbu velkého parkovacího domu, ale tuto myšlenku jsme nakonec zavrhli. Lidé by asi nebyli ochotní třeba celodenní parkovné platit," uvedl.

V nejbližších letech však má v Blansku vzniknout hned několik desítek až stovek zcela nových parkovacích míst. Například u aquaparku. „Zde se jedná o dvě lokality. Zhruba pětačtyřicet parkovacích míst bychom chtěli postavit vedle úřadu práce a dalších deset mezi autobazarem a lávkou. Máme také projekt úplně nového parkoviště u vlakového nádraží, kde počítáme až se dvěma sty místy k zaparkování. V současné době vyhodnocujeme podmínky od správců pozemků, takže letos se musíme v obou případech věnovat především legislativě," přiblížil Štefan.

Nová parkovací místa pravděpodobně přinese i pokračování regenerace sídliště Sever, které letos čeká její třetí etapa. „Žádné konečné slovo zatím nepadlo, ale přemýšlíme například o ulici Absolonově. Je dobře, že jelikož půjde o součást regenerace, můžeme získat nějaké peníze z dotace. Tu jinak na výstavbu parkovišť nikdo neposkytuje, takže jedinou možností je vždy ji zařadit do nějakého obsáhlejšího projektu," vysvětlil Štefan a dodal, že metr čtvereční parkoviště stojí asi dva tisíce korun, přičemž standardní rozměr parkovacího místa je dva a půl krát pět metrů.

Zato problém s parkováním u blanenské nemocnice zatím žádné řešení nemá. „Tady je hlavní potíž v tom, že musíme jednat s majitelem soukromého pozemku, na kterém by parkoviště stálo. Přišel s vlastním znaleckým posudkem, ze kterého vyplynula cena, která se nám zdá přehnaná a nemůžeme si ji dovolit. Přitom bychom o parkoviště v této lokalitě měli velký zájem," konstatoval Toufar.

Pacienti podle něj musí často urazit do nemocnice zbytečně velkou vzdálenost. „Přímo před areálem je parkovacích míst málo a hodně z nich navíc zaberou lékaři a další personál," naznačil blanenský starosta.

Jako dlouhodobý problém nedostatek parkovacích míst označuje i vedení nemocnice. „Prostřednictvím dotazníků od našich pacientů i zaměstnanců nám v této souvislosti neustále chodí připomínky. Budeme proto velmi rádi, když se městu podaří s vlastníkem pozemku nakonec dohodnout," uvedla ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.