Tobogán u rybníka fungoval od roku 2004, kdy v regionu nebyla ještě taková nabídka akvaparků s různými atrakcemi. Později zájem o jízdu na něm upadal.

„Údržba a revize byly nákladné, provoz velmi ztrátový. Proto jsme se rozhodli, že tobogán půjde k zemi. Náhradu za něj v žádném případě neplánujeme. Z mého pohledu se taková atrakce k přírodnímu koupání nehodí,“ řekl Deníku Rovnost starosta obce Suchý Jakub Hlubinka.

Pokrytí 5G. Ilustrační koláž
5G na Prostějovsku: jak postupuje pokrytí. A co jinde v kraji?

Tobogán na pláži odstranili místní dobrovolní hasiči, kteří si zároveň procvičili práci s rozbrušovací technikou. Jejich zásah obnášel stržení celé ocelové konstrukce a její postupné rozřezání.

„Členové jednotky s osvědčením pro práci s motorovou řetězovou a rozbrušovací pilou musí podstupovat každoroční praktický výcvik. Zatímco práce s řetězovou pilou je v rámci naší činnosti poměrně běžná, příležitostí pro řezání motorovou rozbruškou zas tolik není. Proto jsme tuto možnost uvítali,“ informoval za SDH Suchý Radek Ošlejšek.

Novinky u rybníka

Podle Jakuba Hlubinky obec do zmíněného kempu u rybníka a jeho zázemí v posledních letech investuje ve velkém. Vybudovala nové apartmány, opravuje chatky, nechala postavit hřiště s umělým povrchem a připravuje napojení informačního centra s veřejnými toaletami na novou kanalizaci. Ta se má začít budovat letos v létě a propojí Suchý se sousední Žďárnou.

Zmíněná rekreační oblast v prostředí Drahanské vrchoviny, která i s rybníkem leží v katastru sousedního Velenova, se začala rozvíjet už za první republiky. První chaty tam ve třicátých letech stavěli hlavně lékaři. Nyní v okolí přibližně šestihektarového rybníka stojí kolem čtyři sta dvaceti chat, v kempu je možné postavit přes čtyři sta stanů a zhruba devět desítek karavanů. V minulosti u rybníka ráda odpočívala například herečka Laďka Kozderková, na svých obrazech jej ztvárnili malíři Otakar Kubín či Pavel Bačovský.

Nález mrtvého vlka v pondělí 17. ledna 2022 v blízkosti D46 u Olšan u Prostějova
Nález mrtvého vlka vzrušil Olšany a okolí, zřejmě šlo ale o samotáře

„Můj otec nedaleko rybníka postavil chatu už před pětašedesáti lety. Jak jsem v důchodu, trávím tu volný čas. Kamarádky, co za mnou jezdí, jsou nadšené. Suchý je v podobné nadmořské výšce jako Poprad. Nádherně se tu dýchá, jako na horách. Voda je tu čistá. Fajn lidé, obec se stará, nic mi tu nechybí,“ řekla nedávno jedna z chatařek Drahomíra Cigánková z nedalekých Boskovic.

Bahno z tamního rybníka má podle všeho navíc léčivé účinky. Traduje se, že když hospodyně za první republiky rozbolela kolena, tak jim pomohlo. Bolavé klouby si bahnem obložily a prý se jim ulevilo.