Případ podezřelých zakázek na radnici v Přerově totiž provázejí průtahy a názorově odlišná stanoviska žalobců.

Prvního muže přerovské radnice Jiřího Lajtocha stíhala původně protikorupční policie spolu s celou bývalou městskou radou a dvěma úředníky kvůli dvěma zakázkám. U obou z nich – stavby zimního stadionu i domova pro seniory došlo k výraznému navýšení víceprací.

Podle detektivů z protikorupčního útvaru policie navíc stejná firma, která stavěla tyto objekty, zhotovila i primátorův bazén či rodinný dům jednoho z radních.

Původní rozsáhlé obvinění se nakonec zúžilo ze třinácti osob jen na šest – kromě primátora se aktuálně týká také jeho náměstka Josefa Kulíška (ODS), dvou radních Václava Zatloukala (ČSSD) a Jaroslava Čermáka (ODS) a úředníků magistrátu z odboru rozvoje Pavla Galy a Jiřího Raby.

Policie je navrhla obžalovat ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Tříměsíční lhůta na posouzení

Případem se už potřetí po sobě zabývá Nejvyšší státní zastupitelství. Žalobci se totiž nemůžou shodnout na tom, zda se trestný čin stal nebo nikoliv.

Zatímco krajská žalobkyně Marie Kodytková je přesvědčena, že jsou radní nevinní, Nejvyšší státní zastupitelství v předchozích případech její rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušilo.

„Spis jsme obdrželi minulý týden a máme tříměsíční lhůtu na posouzení. Není nijak určeno, kolikrát se NSZ může případem zabývat. Teoreticky se může vracet i několikrát, ale je to spíše výjimka. S takovými případy se setkáváme spíše ojediněle," konstatovala mluvčí NSZ Helena Markusová.

„Dokazování bylo důsledně doplněno podle právního názoru Nejvyššího státního zastupitelství a výsledky doplněného dokazování jsem hodnotila jako posun ve prospěch obviněných. Po letech odborné praxe dokážu přesně rozlišit jaké jednání je a jaké jednání není trestným činem. V tomto případě se obvinění žádného trestného činu nedopustili," obhajovala svůj právní názor pro ČTK Marie Kodytková.

Lajtoch: Jednal jsem pro dobro města

Přerovská kauza se týká dvou podezřelých zakázek – stavby domova pro seniory a zimního stadionu.

Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se navýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

Detektivové z protikorupčního útvaru viní primátora mimo jiné i z toho, že mu firma PSS, která se na veřejné zakázce podílela, stavěla bazén.

Jiří Lajtoch ho měl zatajit v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 a tento údaj uvedl až v dodatečném prohlášení za rok 2010. Bazén měl stát zhruba půl milionu korun.

Primátor se ale již dříve ohradil, že všechny práce kolem bazénu řádně uhradil a ničeho nezákonného se nedopustil.

„Je to vykonstruovaná kauza, která má jediný cíl – očernit nás a zlikvidovat. Za sebe můžu říci, že jsem neporušil zákony, jednal jsem pro dobro města a neočekával pro sebe žádné výhody z toho plynoucí. Jsem připravený dokázat, že jsem se ničím neprovinil a celé obvinění je nesmyslné," řekl.