Strategický plán navazuje na minulý, který se týkal období let 2003–2013. „Poučili jsme se z několika nevýhod, z nichž hlavní byla nemožnost jej postupně aktualizovat. Ten nový budeme vždy po třech letech znovu hodnotit a případně přepracovávat," vysvětlil v době zveřejnění plánu blanenský tajemník Josef Kupčík. Ten zároveň poznamenal, že lidé mohou nabízet vlastní návrhy, které by se do plánu před jeho zveřejněním možná dostaly.

Jenže připomínek na radnici přišlo minimum. „Dalo by se říct, že žádná, spíše se jednalo o drobné podněty. A i ty bych spočítal na prstech jedné ruky. Nemyslím si, že by lidé o možnosti nevěděli, informovali jsme o ní dostatečně," prohlásil blanenský starosta Lubomír Toufar.

Sám si postoj místních vysvětluje dvěma způsoby. „Na návrhu pracovalo několik odborníků více než rok a s výsledkem jsme spokojení. Postihli jsme všechny důležité oblasti. Zároveň jsme se snažili být rozumní a neslibovat nesplnitelné. Takže se na to můžeme dívat tak, že lidé byli s podobou plánu prostě spokojení, jinak by se snad ozvali. Vyloučit se však samozřejmě nedá ani to, že je to prostě nezajímá," řekl Toufar.

Poslední možnost se k návrhu před jeho schválením vyjádřit měli Blanenští na úterním zasedání zastupitelstva. Ale ani tam nepřišli. „I to odráží jejich postoj. Jak se stalo téměř pravidlem, i tentokrát dorazilo jen pár lidí, kteří měli osobní zájem na některém z probíraných bodů," připomněl Jiří Kouřil z oddělení územního plánování a regionálního rozvoje při stavebním úřadu.

Přitom strategický plán obsahuje mnoho informací, které v následujících letech zásadním způsobem ovlivní život v Blansku. „Máme v plánu zaplnit průmyslovou zónu kvůli větší zaměstnanosti, postavit moderní parkoviště u vlakového nádraží nebo vylepšit průtah městem, což s sebou přinese i dva nové kruhové objezdy na křížení ulic Svitavské a Nádražní, respektive Poříčí a Mlýnské," vyjmenoval Toufar. Novinek však bude daleko víc. „Dále třeba zateplíme základní školu v Salmově ulici nebo podpoříme výstavbu rodinných domů ve Zborovcích. Všechno budeme muset ještě detailně rozpracovat, ale chystáme toho opravdu dost," zhodnotil blanenský starosta.

Jednou z největších načrtnutých novinek má být přemostění na Staré Blansko. „Do určité míry navážeme na projekt, který se začal plánovat už někdy v devadesátých letech. Jeho hlavním cílem je ulevit dopravě vedoucí přes železniční přejezd a kruhový objezd u Rožmitálovy ulice. Další podrobnosti, rozsah stavby a přibližnou cenu však zatím nejsem schopný říct," vysvětlil Kouřil.

Na zasedání zastupitelstva se však pár protinávrhů přece jen objevilo. Poslanec a předseda blanenského fotbalového klubu Michal Babák upozornil vedení města na to, že dává málo peněz do sportu, s čímž souhlasil i zastupitel za Věci veřejné Jaroslav Krejčíř. Ten navíc popsal i svou vizi budoucnosti areálu kolem Hořic, kde by chtěl postavit šestimístnou lanovku a z lokality vytvořit jedno ze sportovních center Jihomoravského kraje. „Musíme se držet v reálné rovině a nezabývat se různými chimérami," oponoval mu Toufar.

Blansko má za deset let mít:

* moderní parkoviště u vlakového nádraží

* zateplenou základní školu v Salmově ulici

* přemostění na Staré Blansko

* vylepšený průtah městem

* nové kruhové objezdy na křížení ulic Svitavská a Nádražní nebo Poříčí a Mlýnská

* dokončené bytové domy

* nové rodinné domy ve Zborovcích

* zaplněnou průmyslovou zónu a díky tomu i menší nezaměstnanost