Pouhých sedm kilometrů od Šumperku se ve stejnojmenné obci nachází Skipark Hraběšice. „Sezona je zatím dobrá. Začátek byl slabý, ale teď už jedeme druhý víkend. Jsme spokojeni, že mrzne, zasněžujeme, lidi jezdí. Snažili jsme se udělat zásobu sněhu, kdyby přišla obleva. Uvidíme, jak se bude zima vyvíjet dál,“ řekl Adam Vymazal, provozní Skiareálu Hraběšice.

Lyžařský areál v Kladkách. 5.2. 2023
V Kladkách se už lyžuje. V pátek zahájili ve skiareálu provoz

Skiareál Hraběšice
vlek kotva 620 metrů, dětský vlek 170 metrů
celodenní skipas 400 korun dospělý, 320 korun děti.
Platby v hotovosti, parkování zdarma

Areál disponuje stopadesátimetrovým LPVE vlekem, který slouží zejména pro výuku menších dětí, a šestisetmetrovým kotvovým vlekem s modrou sjezdovkou. Zasněžování umožňuje provozovatelům udržet zimní sezonu zhruba dva a půl měsíce. V sobotu 20. ledna bylo zdejší parkoviště prakticky plné, mezi návštěvníky převažovaly rodiny s dětmi.

Tahákem je večerní lyžování

„Jsme malý rodinný areál. Je to k nám kousek ze Šumperka i Uničova. Hodně lidí k nám jezdí opakovaně, roli hraje vzdálenost i cena, nejsme tak drazí. Máme dobrou lyžařskou školu i rolbaře. Hodně sázíme na večerní lyžování, míváme ho třikrát týdně,“ dodal Adam Vymazal.

Naopak náročný start sezony má za sebou Ski centrum Oaza v Loučné nad Desnou. „V listopadu to vypadalo krásně. Pátého prosince jsme zasněžovali, ale pak všechno roztálo. Měsíc jsme si ani nelízli. Znovu jsme mohli zasněžování spustit až teď devátého ledna. Dnes jedeme devátý den. V posledních třech letech je to zatím nejhorší sezona,“ konstatoval vedoucí střediska Karel Kalíšek.

Ski centrum Oaza
vlek BBK 550 metrů
celodenní skipas 450 korun dospělý, 350 korun děti.
Platby v hotovosti, případně QR kódem, parkování zdarma

Areál se nachází ve středu obce pár stovek metrů od nádraží. V provozu bývá v posledních letech kvůli sněhovým podmínkám jediný ze zdejších vleků, a to ten nejdelší pětsetpadesátimetrový. Z horní stanice vleku má lyžař jako na dlani nejen centrum Loučné, ale také celý masiv Mravenečníku. Zdejší sjezdovka je také nejdelší z těch, které v Loučné nabízí noční lyžování.

Mezi návštěvníky areálu převažují ubytovaní z místních penzionů, ve všedních dnech pak lyžařské kurzy. „Zaměřujeme se hlavně na rodiny s dětmi. Obsluha může vlek plynule zpomalit, takže se na něm může začátečník naučit úplně od nuly. Teď tu byly pětileté děti z mateřské školy. Dva dny se učily v lyžařské školy a pak šly normálně na vlek,“ dodal Karel Kalíšek.