„Za první dny se shromáždily stovky podpisů a přidala se ještě další místa, kam mohou lidé přicházet, pokud by se případně chtěli přidat,“ uvedl předseda komise městské části Svatý Kopeček František Prášil.

Novou vánoční atrakci za 200 tisíc korun pořídí letos město. Foto: Magistrát města Prostějova
Stříbrná obří koule ozáří vánoční Prostějov

Jen do hospody U Macků ve Dvorské ulici zaznamenali v pondělí desítky zájemců. „Cíleně přijdou podepsat petici. Nikdo toto zařízení na Kopečku nechce. To, co tu už máme, bohatě stačí, stávající klienti odrazují turisty a rozhodně nezvyšují pocit bezpečí,“ uvedl personál vyhledávaného podniku.

Poukazuje na to, že na Kopečku již působí Dětský diagnostický ústav a charitní domov pro seniory, kteří jsou v tíživé životní situaci, mají sníženou soběstačnost a chronické onemocnění. Místní zároveň naštvalo, že předem s nimi nový záměr nikdo neprojednal. Dočetli se o něm na internetových stránkách olomouckého arcibiskupství.

Petice se podepisuje v hospodách

Petici je podle organizátorů možné podepsat kromě zmíněného restaurace také v hospůdce U Maci, v potravinách Jednota a U Skalů v Droždíně, v Hrušce v Radíkově, na obecním úřadě v Samotiškách, v tamní základní škole a hospůdce U Poutníka a v potravinách v ulici Podhůry. „Další se ozývají,“ poznamenal Prášil.

Petici proti pobytové službě pro propuštěné vězně chtějí iniciátoři následně předat na hejtmanství, olomoucký magistrát a arcibiskupství.Zařízení chce otevřít křesťanský spolek Druhá míle v objektu Arcibiskupských lesů a statků. Pomoci chce lidem, kteří opouštějí vězení, s návratem do běžného života. V nevyužitých prostorách v areálu jim poskytnou dočasné zázemí, zhruba na rok. Vzniklo zde několik pokojů.

„V tomto týdnu se nám podařilo získat registraci a čekají nás další kroky. Ještě tento týden zašleme KMČ, v částech Olomouce, kde probíhá petice, popis realizace služby. Dříve jsme to udělat nemohli, legislativa to nedovolovala,“ reagoval předseda spolku Druhá míle Milan Vašek.

Chystá se den otevřených dveří

Spolek chce diskutovat s místními o formě plánované pomoci, uvažuje o osobním setkání se všemi zájemci - uspořádání dne otevřených dveří. „Klienty budeme nabírat postupně. Parametry jsou velice přísné. S prvními zájemci pracujeme přímo ve věznici, zrovna dnes jedu do věznice, ale ještě chvíli potrvá, než k nám přijdou. Může to být i několik měsíců a až podle toho, jak budeme komunikovat s městskými částmi a ostatními,“ vysvětloval.

Obavy místní jsou podle předsedy přehnané a zbytečné. „Nechtějí tuto službu, a přitom argumentují jinou službou a jinými problémy v městské části, které se netýkají nás. Třeba naopak naši klienti mohou pomoci tuto situaci zlepšit,“ dodal Milan Vašek s tím, že podobné zařízení, Nová Šance, již více než 20 let funguje na severu Moravy v Ostravě-Koblově.