Firma PB Plast, která vyrábí a montuje plastová okna, propouštěla kvůli zjednodušení výroby. „Německý výrobce nám v současné době dodává profily, ze kterých se okno skládá, už zkompletované. My je už pak jen svařujeme novým strojem, a proto jsme museli část zaměstnanců z výroby propustit. Počet kusů vyrobených oken se však nezměnil," vysvětlil jednatel společnosti Jaroslav Přidal.

Jeden z propuštěných zaměstnanců je i Dušan Daněk. „Ve výrobě v Nezamyslicích na Hané nás pracovalo zhruba pětatřicet. Bohužel deset z nás dostalo výpověď pro nadbytečnost. Ale jinak bylo všechno korektní a se zaměstnavatelem jsme se rozešli v dobrém," uvedl Daněk.

Jinak si však firma situaci na trhu pochvaluje. „Díky tomu, že se zvedala daň z přidané hodnoty a majitelé budov hodně využívali program Zelená úsporám, si na počet zakázek nemůžeme stěžovat. Navíc měníme okna na několika školách a školkách, takže práce je dost," řekl Přidal.

I další firmy v regionu si zakázky pochvalují. „Loni v září jsme zahájili výrobu a od konce prosince expedujeme klientům hotové zakázky. Jejich počet se nám daří velmi úspěšně navyšovat, i počet zaměstnanců je pro tento rok stabilizovaný," potvrdil ředitel vyškovského závodu SMC Vratislav Staněk.

Rovnou nabírání nových lidí letos zahájil vyškovský Fritzmeier. Za nárůstem pracovních míst stojí především oživení na trhu kabin pro zemědělské, manipulační a stavební stroje, které vyškovská továrna vyrábí. „Druhým faktorem, který se odrazil na zvyšování výroby, je získání nových zákazníků. V období krize, která se nejvíc projevila v roce 2009, jsme pracovali na nových projektech, a to přispělo k tomu, že naše firma získala nové klíčové zákazníky," řekl vedoucí personálního oddělení firmy Fritzmeier Aleš Dobrovolný.

Kabiny pro nové zákazníky začala firma ve Vyškově vyrábět loni. „To přináší nové početné pracovní příležitosti pro následující roky. V náborech jsme se tak zaměřili na hledání kvalitních zaměstnanců z různých strojírenských oborů," vysvětlil Dobrovolný.

Největší strojírenská firma v okrese, komořanský výrobce hracích automatů EDP, nabírá zaměstnance dokonce po stovkách. „Od prvního března jsme nabrali na sto dvacet nových zaměstnanců z nejrůznějších oborů. Za tímto nárůstem stojí zvyšující se počet zakázek, které firma letos získala," řekla Svatava Knapová z personálního oddělení firmy EDP.

Nezaměstnanost na Vyškovsku podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí klesá i díky nástupu sezonních prací a brigád. V současné době je na Vyškovsku nezaměstnaných 8,3 procent ekonomicky aktivních lidí.