Provizorní most stojí v místech propadání potoka Bílá voda u Holštejna už téměř dvacet let. Od té doby, co se tam zřítila silnice. Po letech čekání a slibů se řidiči a tamní lidé konečně dočkají. Na jaře příštího roku se dělníci pustí nejen do stavby nového mostu, ale také do kompletních oprav okolních silnic v délce téměř šesti kilometrů.

„Je vydané stavební povolení, získali jsme dotaci, máme vybranou firmu, která vše udělá. Rekonstrukci silnic a stavbě nového mostu tak už nic nebrání," potvrdil vedoucí blanenského pracoviště Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant. Práce podle něj začnou na jaře. Hlavně kvůli tomu, že nejprve je potřeba vyrobit ocelovou mostní konstrukci.

Nové mosty se na Blanensku nestavějí zase tak často. Konstrukci toho u Holštejna připraví pracovníci firmy specializující se na stavbu mostů přes zimu nejprve ve svých dílnách. „Půjde o typ konstrukce, kterému se říká Langrův trám. Jedná se o jednopolový most s délkou přemostění 68,6 metru, celková délka mostu je téměř 72 metrů. Oblouk je parabolický se vzepětím deset metrů. Nosná konstrukce mostu je tvořena dvojicí ocelových trámů, které jsou vynášeny přes ocelové závěsy ocelovými oblouky uzavřeného průřezu," přiblížil stavbu Vilém Huryta, výrobní ředitel společnosti FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby.

Na jaře se dělníci pustí do rekonstrukce silnic od křižovatky zvané U kaštanu kolem Holštejna přes Lipovec až ke křižovatce pod Kojál. Oprava silnic včetně stavby nového mostu přijde asi na čtyřicet milionů korun. „Z toho sami zaplatíme patnáct procent, na většinu částky jsme získali dotaci z Regionálního operačního programu," řekl dále Bažant. Práce podle něj potrvají asi půl roku.

Stavbu už nedočkavě vyhlížejí lidé hlavně v Holštejně a v Lipovci. „Současný stav silnic je nedůstojný tomu, že tudy přijíždějí do Moravského krasu lidé ve směru z Prostějovska a Vyškovska. Proto jsme samozřejmě rádi, že opravy už brzy začnou. Kvůli stavu mostu v minulosti dokonce hrozilo jeho úplné zavření," uvedl starosta Holštejna Martin Hájek.

V Lipovci zároveň opraví chodníky podél silnice v celé obci. „Zastupitelé už to schválili, teď připravujeme projekt. Předpokládáme, že nové chodníky budou stát kolem tří milionů korun," řekl starosta Lipovce František Kopřiva. Ten je rád, že silnice konečně budou v pořádku. „Hlavně směrem k Holštejnu je to hodně špatné, opravy jsou potřeba. Myslím si ale, že je rozumné, že se s pracemi začne až na jaře, protože zima v našich končinách přichází brzy," dodal Kopřiva.