A nakonec dala přednost menší okresní nemocnici. „Zapůsobila na mě domácky. Připadá mi, že tu porod probíhá klidněji než třeba ve Zlíně, ačkoliv tam asi mají modernější vybavení,“ vypráví budoucí maminka.

Právě rodinnou atmosférou a zlepšováním služeb chce kroměřížská nemocnice u rodiček zabodovat. Rodí se tam totiž stále méně dětí.

„Rozdíl v počtu narozených dětí za posledních pět let činí 172. Zatímco v roce 2007 se u nás narodilo 703 miminek, loni přišlo v Kroměříži na svět 531 dětí,“ potvrdila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Důvodů je podle všeho několik. Tím hlavním je fakt, že se v Česku snižuje porodnost, na což už před časem poukázala Česká gynekologicko-porodnická společnost.

Dalším důvodem jsou pak také dohady o tom, zda kroměřížská nemocnice dokáže nabídnout rodičkám kvalitní péči, nebo zda se tamní porodní oddělení dokonce nebude zcela rušit.

Tento mýtus ale podle mluvčí vyvrací fakt, že kroměřížská nemocnice je spádová i pro oblast Kojetínska či Přerovska.

„Mimo ženy z okresu Kroměříž k nám jezdí rodit maminky z okolních regionů. Naši nemocnici vyhledávají právě kvůli rodinné atmosféře,“ tvrdí Klímová.

Lucie Trubelíková, která se do Kroměříže provdala, přiznala, že zpočátku měla také trochu obavy z toho, že by měla rodit v okresní nemocnici.

„Definitivně jsem se ale rozhodla na předporodním kurzu u paní Podhorné, když jsme se byly podívat na porodním oddělení v Kroměříži. Prošly jsme si i sály, kde nám personál všechno ochotně ukázal a vysvětlil. Pochybnosti hned vymizely,“ říká budoucí maminka.

To, že se v okresní nemocnici zlepšuje kvalita služeb pro rodičky, potvrdila i čtyřicetiletá Alena Kolbingerová z Hulína.

„Své dva syny jsem v Kroměříži rodila s odstupem deseti let. Porody byly oba bez problémů, ale teprve u mladšího jsem si mohla třeba vybrat, jak budu rodit,“ vzpomněla žena.

Budoucím maminkám, které zatím nevědí, kde jejich dítě přijde na svět, může pomoci v rozhodování novinka, kterou pro rodičky připravila právě kroměřížská nemocnice.

Od dubna totiž zahajuje kurzy předporodní přípravy. Ty jsou určeny pro ženy od dvaatřicátého týdne těhotenství a dělí se do čtyř lekcí.

„První přiblíží, jaké změny souvisejí s koncem těhotenství či kdy má maminka zamířit do porodnice. Na druhou si žena může s sebou vzít tatínka či jinou blízkou osobu, její součástí je mimo jiné prohlídka porodních sálů,“ popsala mluvčí nemocnice.

Třetí lekce seznámí s prvními dny po porodu nebo s významem kojení a podobně. Na čtvrté lekci se zájemci dovědí něco o péči o novorozence. Více informací o kurzu zájemci zjistí na porodním oddělení. 

Jaké máte zkušenosti s porodem v kroměřížské nemocnici? Podělte se o ně s ostatními čtenáři! Napište nám nebo diskutujte pod článem.