Projevy osobností spjatých s akademickým prostředím protínal potlesk, pískot i cinkání klíčů.

Na nádvoří se protestující scházeli zhruba od tří hodin, happening začal o půl čtvrté a pokračoval rozhlasovým přímým přenosem Speciálu Martina Veselovského v aule fakulty, kde před studenty usedl náměstek ministra školství školy Ivan Wilhelm nebo například rektor Masarykovy univerzity v Brně, Mikuláš Bek.

V aule pak studenti strávili i noc.

„Nesouhlasíme s omezením samosprávných orgánů akademické obce. Konkrétně s vytvořením rady vysokých škol, kde by sice měli mít studenti možnost třetinově někoho nominovat ze studentských rad, ale měli by tam mít možnost být dosazeni různí lidé z politiky. Je to ve věcných návrzích, takže to není zcela konkrétní, ale je celkem jasné, jak by to asi dopadlo. Byly by to trafiky pro politiky,“ uvedl student politologie Adam Kabele.

Jako sympatizant a řadový člen Iniciativy Olomouc za svobodné vysoké školy, v ruce držel transparent s nápisem Vzdělání není byznys.

„Pokud by univerzity sloužily jenom byznysu tak by mohly rezignovat i na další funkce, které jsou společenský výzkum a další. Musely by se přizpůsobit jen komerční sféře a to je ten hlavní problém. Pak by nemusely být některé obory perspektivní, lidé by se na ně nehlásili a mohli by být zavřeny. Už tak jsou některé obory, které teď nejsou příliš atraktivní na trhu práce. Školy by pak plnily zájmy, jak soukromé sféry, tak zájmy dozorců z řad politiků a tím pádem by přišly o své akademické svobody,“ vysvětlil.

Svůj nesouhlas přišel vyjádřit i student práv Tomáš Vachutka, ujít si nenechal ani debatu Českého rozhlasu.

„Nesouhlasím s reformou, vadí mi omezení akademických svobod a také se mi nelíbí způsob financování veřejných vysokých škol,“ uvedl.

Před nocí strávenou v dřevěných sedačkách nebo na zemi, však dal přednost kolejní posteli.

„Máme celkem dost náročné studium, takže asi se půjdu vypsat na kolej. Každopádně duchem budu určitě se spolužáky, kteří tady budou přespávat,“ uvedl Tomáš Vachutka.

Dobeš od školného ustoupil , protesty to nezměnilo

Studentům a nejen jim se nelíbí hned několik bodů chystané reformy. Obávají se, že by univerzity mohly ztratit svou nezávislost a mohly by se stát podřízenými aktuální politické moci, nelíbí se jim ani snížení zastoupení studentů v akademických senátech.

Debatu nad zavedením plošného školného nakonec utnul sám ministr, v pondělí od záměru couvnul. Na protestech to však nic nezměnilo.

„I když ministr řekl, že nebudeme muset platit školné, je to jen dílčí bod a nestačí to. Chceme se připojit k celorepublikovým protestům, nesouhlasíme s reformou. Myslíme si, že by ministr měl odstoupit, je to jediné rozumné řešení,“ řekla zase studentka žurnalistiky Michaela Němečková.

Reforma je nutná, ale ne takto

Do protestu se ale zapojili i vysokoškolští pedagogové.

„Myslím si, že reforma vysokých škol je absolutně nutná a musí být provedená rychle, ale ne tím způsobem, jak je teď navržená. Podporuji studenty v tom, že budou bránit akademické svobody,“ reagovala Ingeborg Fialová z Katedry germanistiky Filozofické fakulty a doplnila, že stavět univerzity a vše do područí státu, není cesta. Podle ní takové školství nikoho nevzdělá, nikam nepovede a zbyde jediná cesta vzdělat se v zahraničí.

„Špatný je už ideový základ. Premiér Nečas na setkání rektorů řekl, že na jedné straně musíme podpořit konkurenceschopnost absolventů a na straně druhé řekl, že na to bude stále méně peněz. Je v tom rozpor. Hlavní rozpor je ale v tom, že nikdo v té ideologii volné trhu nepřemýšlí o tom, je-li konkurenceschopnost opravdu cílem vzdělání,“ uvedla.

Oslík jako maskot

Po celou dobu protestu nechyběl ani maskot celé akce, osel v životní velikosti.

„Vymysleli jsme malou slovní hříčku – Nenecháme se oslovit reformou. V tomto smyslu je tady náš oslík s námi. Je to vyjádření také určité tradice, protože při protestech v roce 2003, které byly namířeny proti podfinancování univerzit, se používal osel. Je to stále aktuální téma, proto má svou symboliku, vytahujeme ho a oprašujeme znovu,“ sdělil Tomáš Karger, mluvčí olomoucké pobočky iniciativy.

Doplnil, že se ve středu olomoučtí nespokojení akademici vydají do Prahy, kde protesty budou v rámci celorepublikového Týdne nepokoje, pokračovat.